Toro y Moi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Toro y Moi
Toro y moi.jpg
Toro y Moi në vitin 2010
Informacione
EmriChazwick Bradley Bundick
Pseudonim(e)Chaz Bear, Sides of Chaz, Les Sins, PLUM
Lindja (1986-11-07) 7 Nëntor, 1986 (34 vjeç)
PrejardhjaColumbia, South Carolina, SHBA
ZhanriChillwave, synth-pop, glo-fi, hypnagogic pop, psychedelic rock, house, hip hop (si producent)
Profesion(e)Këngëtar, këngëshkrues, producent, dizajner grafik
LabelCarpark, Mistletone
Instrument(e)Vokal, kitarë, bass, tastierë, bateri
Vite aktiv2008 - prezent
Bashkëpunim(e) meThe Heist and the Accomplice, Gremlins, The Avalanches, Chromeo, Cloud Nothings, Kool A.D., Nosaj Thing, Rome Fortune, Washed Out
Webfaqja
toroymoi.com

Chaz Bear (i lindur si Chazwick Bradley Bundick më 7 nëntor 1986), i njohur profesionalisht si Toro y Moi, është këngëtar, këngëshkrues, producent muzike, dhe dizajner grafik. Muzika e tij ka marrë shumë forma që kur ai filloi të merrej me inçizim, por ai shpesh identifikohet me rritjen e popullaritetit të lëvizjes chillwave në vitin 2010 dhe 2011. Emri i tij skenik është shprehje shumëgjuhëshe e përbërë nga fjalët spanjolle toro dhe y (që do të thonë "dem" dhe "dhe", përkatësisht) dhe fjalës frënge moi (që do të thotë "unë").

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Causers of This (2010)
  • Underneath the Pine (2011)
  • Anything in Return (2013)
  • Michael (si Les Sins; 2014)
  • What For? (2015)
  • Star Stuff (me The Mattson 2 si Chaz Bundick Meets the Mattson 2; 2017)
  • Boo Boo (2017)
  • Outer Peace (2019)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]