Tosa Inu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Tosa Inu është një race qen nga Japanese. Edukate Moderne fillon viti 1848. Kjo është një qen i madh dhe i fuqishëm. Veshët janë të vogla dhe të hollë.Përsëri është e drejtë.[1] [2]

Flokët është e shkurtër, i dendur dhe e vështirë.Race është më e zakonshme në ngjyrë kafe-kuqe. Sipas traditës gojore ishte Tosa qen Kalimi Shikoku-Ken me racat perëndimore të tilla si bulldog, qen roje, Pointer gjermane dhe Dane.[3] [4][5]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Informacione Te Thjeshta: Gretabreeds.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 tetor 2012. Marrë më 16 korrik 2013.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 tetor 2013. Marrë më 16 korrik 2013.
  3. ^ [1] Archived 12 September 2012[Date mismatch] at the Wayback Machine.[2] Archived 25 June 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  4. ^ http://www.youtube.com/watch?v=DULCRbmScJo
  5. ^ [3]