Touria Chaoui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një foto bardhë e zi nga funerali i Touria Chaoui në Moroko.
Funerali i Touria Chaoui

Touria Chaoui (Arabisht: ثريا الشاوي, 14 dhjetor 1936, Fes, Marok 1 mars 1956) [1] ishte pilotja e parë marokene arabe.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chaoui u lind më 14 dhjetor 1936,nga një babai maroken, një drejtor teatri i quajtur Abdelwahed Chaoui dhe nga një nënë marokene, Zina. [2] Ajo ishte një nga dy fëmijët, vëllai i saj Salah Chaoui është një artist i njohur që banon në Vichy të Francës. Në vitin 1948, familja e Touria u shpërngul nga Fez, Maroko në Casablanca për të filluar një jetë të re. [3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Touria e regjistroi atë në një shkollë të aviacionit të bazuar në Tit Mellil, Marok në vitin 1950. [4] Shkolla e aviacionit u rezervua për forcat franceze që okuponin Marokun dhe pak mundësi u ishte prezantuar marokeneve vendas, sidomos grave. Regjistrimi i saj u kontestua nga shkolla dhe shumë u bënë për ta penguar atë nga pjesëmarrja në programin e aviacionit. Pasi që nuk kishte legjislacion që e pengonte atë të regjistrohej, shkolla e pranoi aplikimin e saj me shpresën se së shpejti do të heqë dorë. [5]

Përkundër kësaj, pas një viti studimesh të përkushtuara, Touria mori licencën e saj të aviacionit në moshën e re 15 vjeçare.


Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Touria Chaoui u vra më 1 mars 1956 në moshën 19 vjeç ndërsa filloi të fluturonte me aeroplanin e saj privat. Vrasësit nuk u identifikuan. [6]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Touria Chaoui - Morocco - Women Of Aviation's History". Women Of Aviation's History. 2015-07-25. Marrë më 2016-12-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Amazing Aviatrix of Wartime Casablanca". Narratively. 2015-02-16. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 2016-12-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 1 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 1 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 1 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ Bihmidine, Omar (2014-02-10). "Was the First Moroccan, Arab Woman Pilot Murdered by France?". Morocco World News. Marrë më 2016-12-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)