Tower Subway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 51°30′30″V 0°04′44″P / 51.508333°V 0.078889°P / 51.508333; -0.078889

Vendndodhja e Tower Subway (1895)
Brënda teleferikut të Tower Subway,1870.

Tower Subway është një tunel, i gërmuan në 1869, nën lumin Thames në Londër qendrore, në afërsi të Tower of London. Drejtimi i saj shkon ndërmjet Tower Hill në anën veriore të lumit dhe Vine Lane në jug. Metoda e tij inovative e ndërtimit dha shembullin e ndërtimin në 1890 City & South London Railway, e para hekurudhë me tunel në Londër Tuneli quhet metro sipas përdorimit normal britanik, duke treguar një tunel për këmbësorët, e jo me përdorimin amerikan të anglishtes, ku metro quhen linja ë shpejta tranziti nëntokësore.

Ndonjëherë përmendet si hekurudha e parë nëntokësore me tunel në botë, edhe pse ai nuk ishte hekurudha nëntokësore e parë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]