Transporti hekurudhor në Estoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Balti jaam (që do të thotë Stacioni Balltik) është stacioni hekurudhor për udhëtarë kryesor i kryeqytetit të Estonisë, Tallinn.
Stadler FLIRT në stacionin Keila.

Sistemi i transportit hekurudhor në Estoni përbëhet nga rreth 1,200 kilometra (750 mi) të linjave hekurudhore, nga të cilat 900 kilometra (560 mi) janë aktualisht në përdorim publik. Infrastruktura e rrjetit hekurudhor është në pronësi kryesisht e shtetit dhe është e rregulluar dhe inspektuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Teknike Estonisë (Estonisht: Tehnilise Järelevalve Amet).

Të gjithë hekurudhat publike në Estoni janë 1.520 mm (4 ft 11 2732 in) (masë ruse), njëjtë si në Rusi, Bjellorusi, Letoni, dhe Lituani. Masa 1.520 mm e përdorur në Estonia është gjithashtu në përputhje me masën në Finlandë 1.524 mm (5 ft). Ndonjëherë ajo është e përcaktuar si 1.524 mm, për shembull kur blejnë mirëmbajtjes të binarëve ose mjete transporti nga Finlanda.

Hekurudhat në Estoni sot së tepërmi shfrytëzohen për transportin e mallrave, por edhe për qarkullimin e udhëtarëve. Transportimi i udhëtarëve është më i shpeshtë në afërsi të Talinit, i përqëndruar kryesisht në stacionin kryesor Balti jaam.

Rrjeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tren hyn në stacionin hekurudhor të Saue.
  • Gjatësia e përgjithshme: rreth 1,200 km, prej të cilës 900 km në përdorim publik[1]
  • Masa: 1.520 mm (4 ft 11 2732 in) (masë ruse)
  • E elektrizuar: 133 km (83 mi).

Rrjeti i Estonian hekurudhor është në pronësi të kompanisë shtetërore AS Eesti Raudtee dhe kompanisë private Edelaraudtee Infrastruktuuri AS. Këta operatorë të infrastrukturës të rrjetit hekurudhor ofrojë të gjitha shërbimet e rrjetit hekurudhor për operatorët hekurudhor që drejtojnë shërbimet e mallrave dhe pasagjerëve. AS Eesti Raudtee ofron rreth 800 kilometra (500 mi) të binarëve, prej të cilave 107 kilometra (66 mi) një shina të dyfishta dhe 133 kilometra (83 mi) është e elektrizuar. Edelaraudtee Infrastruktuuri AS mirëmban 298 kilometra (185 mi) të binarëve nga të cilat linjat kryesore përbëjnë 219 kilometra (136 mi) dhe linjat e stacioneve 79 kilometra (49 mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Estonian Technical Surveillance Authority". Marrë më 2008-12-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. RIDREJTO Stampa:Ru/(estonisht)