Trikseli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trikseli

Trikseli (në greqisht triskeles τρισκέλιον do të thotë trekëmbësh). Ky motiv dekorativ është përdorur shumë nga Keltët e vjetër, në mitologjinë e të cileve, trikseli përfaqesonte 3 perënditë kryesore: Lug, Dagda dhe Ogme.

Flamuri i Siçilisë

Ai evokon diellin, lëvizjen pingule. Simbolikisht ai përfaqëson 4 elementët: ajrin, zjarrin, ujin dhe tokën (që është nyja qëndrore e krahëve). Ai mund të përfaqësojë gjithashtu kohën e shkuar të tashmen dhe të ardhmen, ose tre moshat e jetës: rini, moshë e pjekur dhe pleqëri. Trikseli ësthë simbol i flamurit të Siçilisë dhe i shum stemave dhe flamujve të tjerë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]