Jump to content

Trinitarianët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Doktrina e Krishterë e Trinitetit përcakton Zotin si tre personave hyjnore apo hipostazave: Ati, Biri (Jezus Krishti), dhe Shpirti i Shenjtë; "një Perëndi në tre persona". Të tre personat janë të dallueshme, por janë një "substancë thelbi apo natyra". [1]

Triniteti është konsideruar të jetë një mister i besimit të krishterë. Sipas kësaj doktrine, ka vetëm një Zot në tre persona.[2] Çdo person është Perëndia e tërë. Ata janë të dallueshme nga njëra-tjetra në marrëdhëniet e tyre të origjinës, si Lateran Këshilli i Katertë deklaroi, "është Ati që gjeneron Birin që është i vetëmlindur, dhe Shpirti i Shenjtë që del. Ndërsa dallueshme në marrëdhëniet e tyre me njëri-tjetrin, ata janë një në të gjithë të tjerët. Tërë puna e krijimit dhe hirit është një veprim i vetëm i përbashkët për të gjithë tre personat hyjnorë, të cilët në të njëjtën kohë veprojnë në përputhje me pronat e tyre unike, në mënyrë që të gjitha gjërat janë nga Atit, me anë të Birit dhe të shpirtit së Shenjtë. Të tre personat janë të bashkë-barabartë, bashkë-përjetshëm dhe bashkë-substanciale. .[3][4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Definition of the Fourth Lateran Council quoted in Catechism of the Catholic Church, 253
  2. ^ "Catechism of the Catholic Church: The Dogma of the Holy Trinity". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Frank Sheed, Theology and Sanity". Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 3 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Understanding the Trinity". Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2016. Marrë më 3 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Baltimore Catechism, No. 1, Lesson 7