Tripolica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 37°31′V 22°23′L / 37.517°V 22.383°L / 37.517; 22.383

Tripolicë
Τρίπολη
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia

Tripolicë, (greqisht: Τρίπολη; katharevusa: Τρίπολις; përbashkët: Τριπολιτσά, nga Tripolitsa dhe italisht: Tripolizza) është një qytet në Greqi, qendra e Peloponezit, dhe si kryeqytet më e madhe e Arkadisë. Ajo është e vendosur në afërsi të rrënojat e qyteteve antike Tegea dhe Mantinea. Popullsia e Tripolicës është rreth 25.000 banorë.