Troy (Michigan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trojë
Troy
Qytet
noform
Vendndodhja
Trojë is located in SHBA
Trojë
Trojë

Koordinatat: 42°34′49″V 83°8′35″P / 42.58028°V 83.14306°P / 42.58028; -83.14306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Oakland
Kryetari i Bashkisë Dane Slater
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 87,13 km2
Lartësia 228 m (m.n.d.)
Popullsia (2012) 82.212 banorë
Dendësia 948,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1701
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 48007, 48083, 48084, 48085, 48098, 48099
Prefiksi 248
Koordinatat 42° 34′ 49″ Veri

83° 8′ 35″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.troytmi.gov
Vendodhja e Trojës në qarkun Oakland


Troy është një qytet i pasur në qarkun Oakland në shtetin amerikan të Miçiganit, dhe është një periferi e Detroitit. Popullsia ishte 82.212 në vitin 2012, duke e bërë atë qytetin e 11-të më të madh në Michigan për nga popullsia, dhe qytetin më të madh në qarkun Oakland.

Shiko dhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]