Turkologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Turkologjia është një fushë akademike interdisiplinare e cila merret me studimin e historisë, gjuhës, letërsisë dhe kulturës së popujve turq si dhe atyre të cilët flasin gjuhën turke apo variantet e saj. Këtu përfshihen grupet etnike nga Yakutia (Sakha) në Siberinë Lindore, turqit e Ballkanit dhe Gagauzët në Moldavi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]