Tuscola, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tuscola
Qytet
Motoja "Komunitet i Kompletuar"
noform
Përballë kishës katolike "Dyzetë Dëshmorët"
Vendndodhja
Tuscola is located in SHBA
Tuscola
Tuscola

Koordinatat: 39°47′52″V 88°16′54″P / 39.79778°V 88.28167°P / 39.79778; -88.28167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Douglas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.12 km2
 •  tokësore 7.10 km2
 •  ujore 0.02 km2
Lartësia 200 m (m.n.d.)
Popullsia 4,391 banorë (2016)
Dendësia 618.32 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 61953
Prefiksi 217
Koordinatat 39° 47′ 52″ Veri

88° 16′ 54″ Perëndim

Tuscola është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Douglas,[1] Illinois, Shtetet e Bashkuara.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuscola ndodhet në 39°47′52″V 88°16′54″P / 39.797682°V 88.281564°P / 39.797682; -88.281564 (39.797682, -88.281564).[2]

Sipas regjistrimit të vitit 2010, Tuscola ka një sipërfaqe gjithsej prejv7.11 km2, nga të cilat 7.10 km2 (ose 99.75%) është tokë dhe 0.02 km2 (ose 0.25%) është ujë.[3]

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. 12 shkurt 2011. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "G001 - Geographic Identifiers - 2010 Census Summary File 1". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 2015-12-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)