Tyreese Williams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tyreese Williams është nje nga personazhet te The Walking Dead,(Sezoni 3 - 5), interpretuar nga Chad Coleman.

Eshte nje njeri i cili ka gjithmone nje çekiç dhe kryeson nje grup te vogel te mbijetuarsh (nder te tjera dhe motren e tij te vogel Sasha). Ata gjejne strehim ne burg deri ne momentin ku Rick vendos ti largoje nga aty. Gjejne strehim ne Wodbury, vendos mos te marre pjes ene luften midis Rick dhe Guvernatorit. Ne fund te sezonit te trete bashkohet serish me Rick dhe shkon per te jetuar me te motren ne burg. Ne sezonin e katert nis nje marredhenie me Karen, derisa kjo semuret dhe vritet nga Carol e cila mendon se semundja e saj eshte ngjitese dhe pa shpetim. Tyresee premton te gjeje vrasesin. Pas shkaterrimit te burgut Tyresse shpeton Judith dhe motrat Samuels Lizzie dhe Mika. Me vone i bashkohet edhe carol dhe nisen per ne Terminus. Rruges carol i rrefen per vrasjen e Karen dhe ai e fal. Pas vdekjes se Beth, bashke me grupin vendosin t eshkojne ne Richmond Virginia dhe t egjejne ne kete menyre komunitetin ku me pare banonte Noah. Nderkohe qe ndodhen aty me komunitetin e shkaterruar, ne shtepine e Noah sulmohet nga vellai i vogel i Noah, pas disa oresh vuajtje vdes