Jump to content

The Walking Dead (serial televisiv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Walking Dead është një seri televizive amerikane prodhuar nga 2010.

Ideuar nga drejtori Frank Darabont, seriali është i bazuar në librin me figura i shkruar nga Robert Kirkman i cili eshte gjithashtu edhe producent ekzekutiv i emisionit, ilustruar nga Tony Moore dhe Charlie Adlard. 

Episodi i parë u transmetua nga rrjeti i televizioneve kabllore AMC në 31 tetor të vitit 2010 gjatë Fearfest

Rick Grimes është një zëvendës-sherif, viktimë e një aksidenti gjatë një shkëmbim zjarri. I qëlluar në shpinë, kalon në gjendje kome, duke lënë nen lotët, gruan e tij Lori dhe djalin Carl. Pasi del nga gjendja e komes shikon se cdo gje ka ndryshuar. Spitali është shkatërruar dhe plot me kufoma. Rick e kupton menjehere te verteten "virusi" që dukej nen kontroll para renies se tij ne koma tashme ka kaluar e nje stad ku nuk mund t ekontrollohet me. I deshperuar perpiqet te mbledhe forcat per te gjetur familjen e tij. Pasi gjen familjen shume shpejt do te kuptojne se armiqte e vertete nuk jane te vdekurit te cilet ringjallen, por vete njerezit. ai perpiqet te gjeje nje strehez te re te qete per te dashurit e tij. 

Sezoni i pare perbehet nga 6 seri. I ndjekur nga sezoni i dyte me 13 seri dhe te tjerat ne vazhdim me nga 16 seri.

Sezoni Episode Transmetuar ne SHBA Transmetuar ne Europe
Sezoni i Pare 6 2010 2010
Sezoni i Dyte 13 2011-2012 2011-2012
Sezoni i Trete 16 2012-2013 2012-2013
Sezoni i Katert 16 2013-2014 2013-2014
Sezoni i Peste 16 2014-2015 2014-2015
Sezoni i Gjashte 16 2015-2016 2015-2016
Sezoni i Shtate 16 2016-2017 2016-2017
Sezoni i Tete 16 2017 - 2018 2017 - 2018
Sezoni i Nente 16 2018-2019 2018-2019
 • Rick Grimes (sezoni 1 - 9), i luajtur nga Andrew Lincoln. Rick eshte zvSherif i kontese King ne Atlanta. Personazhi kryesor dhe lider i komunitetit te Alexandria Safe Zone
 • Shane Walsh (Sezoni 1 - 2; mysafir: sezoni 3,9), i luajtur nga Jon Bernthal. Krahu i djathte i Rick i cili shpesh here ka mendime te kunderta. vritet nga Rick pas tentatives se deshtuar te Shane per te vrare Rick. Shfaqet ne forme hallucinacioni tek Rick ne sezonin e 3 dhe te 9
 • Lori Grimes (Sezoni1 - 3), e luajtur nga Sarah Wayne Callies. Gruaja e Rick e cila ka nje marredhenie me Shane gjate apokalipsit. vdes gjate lindjes se Judith
 • Andrea (Sezoni 1 - 3), e luajtur nga Laurie Holden, Pjestare e grupit te Atlantas. Pas humbjes se motres se saj Amy meson artin e te luftuarit. Perpiqet te beje paqe mes Guvernatorit dhe Rick pa ia arritur.
 • Dale Horvath (Sezoni 1 - 2), i luajtur nga Jeffrey DeMunn. Njeriu i mocem i grupit te Atlantas. Perkujdeset per Andrean. vdes i kafshuar nga nje Zombie ne fermen Greene
 • Glenn Rhee (Sezoni 1 - 7), i luajtur nga Steven Yeun, Nje nga personazhet me te mire te The Walking dead. pjestar i grupit te Atlantas. gjithmone ne kerkim te paqes midis komuniteteve. Shpesh here gjendet prane vdekjes. Martohet me Maggie
 • Carl Grimes (Sezoni 1 - 8), i luajtur nga Chandler Riggs, djali i Rick. Nje nga personazhet i cili ndryshon me shume ne karakter. Gjithmone ne kerkim te paqes. eshte ai qe i jep fund vuajtjes se nenes se tij.
 • Daryl Dixon (Episodik sezonin 1; Sezoni 2 - në vazhdim), i luajtur nga Norman Reedus, Pjestar i grupit te Atlantas. Gjithmone ne kerkim te me se mires per grupin. I ndershem dhe i dobishem. Krahu i djathte i Rick
 • Carol Peletier (Episodik sezonin 1 - 2; Sezoni 3 - ne vazhdim), e luajtur nga Melissa McBride, Pjestare e grupit te Atlantes dhe banore e Mbreterise me vone. Ndoshta personazhi me me shume ndryshim i te gjithe serialit
 • Merle Dixon (Episodik: sezonin 1; mysafir sezonin e 2; sezoni  3), e luajtur nga Michael Rooker, Pjestar i grupit te Atlantes dhe vellai i madh i Rick. Rishfaqet ne sezonin e trete ne Woodbory si krahu i djathte i Guvernatorit
 • Morgan Jones (mysafir: sezonet 1, 3; Episodik Sezoni 5; Sezoni 6 - 8), i luajtur nga Lennie James, Njeriu i pare qe Rick takon pas apokalipsit. Ribashkohet ne Alexandria me Rick dhe te tjeret
 • Hershel Greene (Episodik sezonin e 2; Sezoni 3 - 4, mysafir Sezoni 9), i luajtur nga Scott Wilson, I pari i fermes Greene gjate sezonit te dyte. Personazh tek i cili te gjithe shikojne zgjuarsi ne mendime dhe respekt
 • Maggie Greene (Episodik sezonin e 2; Sezoni 3 - në Vazhdim), e luajtur nga Lauren Cohan, vajza e madhe e Hershel. gruaja dhe vejusha e Glenn. behet lidere e komunitetit te Hilltop
 • Beth Greene (Episodik ne Sezonin 2 - 3; Sezoni 4 - 5), e luajtur nga Emily Kinney, motra e vogel e Maggie. Ne fillim e dobet, por me kalimin e sezoneve krijon stabilitet. Qendron me Daryl ne momentin ku Guvernatori sulmon Burgun
 • Michonne (Sezoni 3 - ne vazhdim), e luajtur nga Danai Gurira, Pesonazhi me shpate, shume e vlefshme per grupin. banore e Alexandria Safe Zone dhe e dashura e Rick me vone.
 • Guvernatori (Sezoni 3 - 4; mysafir sezonin e 5-të), i luajtur nga David Morrissey, Kryetari i komunitetit te Woodbury. Personazh kontrovers. perpiqet me te gjitha menyrat te marre Burgun duke sulmuar rick dhe te tjeret.
 • Tyreese Williams (Episodik Sezonin e 3; Sezoni 4 - 5), i luajtur nga Chad Coleman, Pjestari i grupit te Tyreese. Ne fillim perjashtohet nga grupi i Rick dhe i bashkohet Guvernatorit. Kur shikon qellimet jo te mira te ketij te fundit ndryshon mendim.
 • Sasha Williams (Episodik Sezonin e 3; Sezoni 4 - 7, mysafir Sezoni 9), e luajtur nga Sonequa Martin-Green, Pjestari i grupit te Tyreese. Ne fillim perjashtohet nga grupi i Rick dhe i bashkohet Guvernatorit. Kur shikon qellimet jo te mira te ketij te fundit ndryshon mendim.
 • Bob Stookey (Sezoni 4 - 5), i luajtur nga Lawrence Gilliard Jr. Daryl e gjen te vetem dhe e afron tek burgu. pas sulmit te guvernatorit bashkohet me Maggie dhe Sasha ne kerkim te Terminus. Vritet nga keta te fundit
 • Tara Chambler (Episodik Sezoni 4; Sezoni 5 - 9), e luajtur nga Alanna Masterson, Pjestare e familjes Chambler. Pasi braktis guvernatorin ne sulmin e tij ndaj Burgut, bashkohet me grupin e Rick. Pjestare e Alexandria Safe Zone
 • Abraham Ford (Episodik Sezoni 4; Sezoni 5 - 7), i luajtur nga Michael Cudlitz, Ish Ushtarak i cili eshte ne mision per te derguar ne Washington Eugene Porter. Pasi zbulon se Eugene genjen vendos te qendroje me grupin e Rick ne Alexandria Safe ZOne
 • Eugene Porter (Episodik Sezoni 4; Sezoni 5 - ne vazhdim), i luajtur nga Josh McDermitt, Shkencetar frikacak. mashtron Abraham duke i thene se ka kuren kunder semundjes. Ben gjithcka per te mbijetuar
 • Rosita Espinosa (Episodik Sezoni 4; Sezoni 5 - ne vazhdim), e luajtur nga Christian Serratos, E dashura e Abraham dhe banore e Alexandria safe Zone me vone. shume e afte ne perdorimin e armeve dhe eksplozivit
 • Gabriel Stokes (Sezoni i 5 - ne vazhdim), i luajtur nga Seth Gilliam, Prift frikacak i cili ben cdo gje per te mbijetuar. karakteri i tij ndryshon pas sezonit te shtate duke u bere i vlefshem per Rick dhe komunitetin
 • Aaron (Episodik Sezoni 5; Sezoni 6 - në vazhdim), i luajtur nga Ross Marquand, Reklutori i Alexandria Safe Zone. eshte ai i cili i ofron nje strehez te sigurte personazheve tane
 • Enid (Episodik Sezonet  5 - 7; Sezoni 8 - 9), e luajtur nga Katelyn Nacon, Vajza e vetmuar e Alexandria Safe Zone. Me kalimin e episodve fiton me shume vemendje
 • Dwight (Episodik sezoni i 6; Sezoni 7 - 8), i luajtur nga Austin Amelio, Personazh kontrovers. Ne fillim nje nga tenentet e Negan. Me vone ndihmon Rick dhe te tjeret ne luften kunder Negan
 • Jezus (Episodik sezoni i 6; Sezoni i 7 - 9), i luajtur nga Tom Payne, rklutuesi i Hilltop. eshte ai i cili i thote Rick se bota ku ai jeton eshte me e madhe sec ai mendon 
 • Negan: (Episodik: sezoni i 6; Sezoni i 7 - ne vazhdim), i luajtur nga Jeffrey Dean Morgan, Antagonisti per ekselense i Rick dhe lideri i Shpetimtareve.
 • Ezekieli (Episodik Sezonit 7; Sezoni 8 - në vazhdim), i luajtur nga Khary Payton, Lideri i Mbreterise dhe aleat i forte i Rick ne luften kunder Shpetimtareve
 • Jadis (Episodik Sezoni i 7; Sezoni i 8 - 9), e luajtur nga Pollyanna McIntosh Liderja kontroverse e plehraxhinjve. pas shfarosjes se komunitetit te saj nga ana e Negan, bashkohet me Rick ne Alexandria
 • Siddiq (Episodik Sezoni 8; Sezoni 9 - ne vazhdim), i luajtur nga Avi Nash, Mjek i vetmuar te cilin e gjen Carl.
 • Alden (Episodik Sezoni 8; Sezoni 9 - ne vazhdim), të luajtur nga Callan McAuliffe pjestar i Shpetimtereve i cili me vone luan rol ne kalimin tek Hilltop

Me 3 Tetor 2011, dy jave para fillimit te Sezonit te dyte, AMC vendosi ne dispozicion online, webserien e titulluar The Walking Dead: Tom Apart, e perbere nga gjashte episode me nje gjatesi rreth tre minuta secili. Seria e drejtuar nga Greg Nicotero dhe me skenar te John Esposito, tregon ndodhite post apokaliptike te ndodhura fill pas fillimit te epidemise dhe perqendrohen ne personazhin e hannah, e njohur nga fansat si vajza e bicikletes, zombi i pare i hasur nga Rick Grimes. Aktoret protagoniste te kesaj Webserie jane Lilli Birdsell ne rrpolin e Hannah, Rick Otto ne rolin e Andrew, Rex Linn ne rolin e Mike Palmer, Dannielle Burgione rolin e Judy, Madison Lesley ne rolin e Jamie dhe Griffin Cleveland ne rolin e Bily.

Me 1º Tetor 2012, dy jave para fillimit te Sezonit te trete AMC publikoi nje webserie me titull: The Walking Dead: Cold Storage. dhe per kete webserie kemi nje bashkepunim midis Greg Nicotero dhe John Esposito

Ne webserien e trete te titulluar: The Walking Dead: The Oath serish e drejtuar nga Greg Nicotero dhe John Esposito perbehet nga tre episode. dy te mbijetuar gjejne strehim ne spital ku gjejne nje doktoreshe e cila ka bere nje zgjedhje te cuditshme ne jete. Ne vecanti ne perfundim te webseries eshte shkrimi (Dont Open, Dead Inside) shkrim qe haset dhe ne episodin e pare se serise the Walking Dead me risgjimin e Rick nga gjednja e Komes. Cka len te nenkuptohet se behet fjale per te njejtin spital

Nje webserie e katert e titulluar The Walking Dead: The red machete, tregon historine e leves se kuqe qe Rick perdor pe rvrasjen e garreth ne Sezonin e peste

Collegamenti esterni

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]