The Walking Dead (Sezoni 1)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

The Walking Dead Sezoni i Pare[redakto | përpunoni burim]

Seria Titulli Origjinal Titulli në Shqip
1 Days Gone Bye Ditët Kalojnë
2 Guts Një Rrugëdalje
3 Tell It To The Frogs Mirëseerdhe Baba
4 Vatos Vatos
5 Wildfire Eksperimente
6 TS-19 TS-19

Ditët Kalojnë[redakto | përpunoni burim]

Permbledhja

«Vogelushe! Jam nje Polic... Vogelushe, mos ki frike ok ? Vogelushe... oh...»

(Rick Grimes; moment nga episodi i pare i "The Walking Dead")

Zv.Sherifi Rick Grimes plagoset rende ne gjoks gjate nje dyluftimi me arme zjarri dhe bie ne gjendje kome. Kohe me vone pasi zgjohet ne spital, gjendet mes nje vendi ne dukje te braktisur dhe te mbuluar me kufoma te dekompozuara. I rikthyer ne shtepi e gjen ate te boshatisur, ne dukje e shoqja dh ei biri e kishin braktisur ate me shpejtesi. Pak me vone takon Morgan Jones dhe djalin e tij Duane, dy te mbijetuar te cilet jetojne duke u fshehur ne shtepite e braktisura, te cilet i tregojne se nje epidemi e dyshimte ka kapur te gjithe qeniet njerezore te cilet papritur jane kthyer ne te vdekur qe ecin. Te dy at e bir deshirojne te shkojne ne Atlanta, sepse sipas lajmeve te fundit perpara blackout-it , ajo eshte shnderruar ne nje qender te madhe pritjesh per te mbijetuarit. Morgan i tregon Rick-ut se ushtria po mbron qytetin dhe se CDC po perpiqet per te gjetur nje kure per te ndaluar epidemine. Te tre shkojne ne stacionin e policise ku Rick punonte me pare per te mbledhur arme dhe mjete udhetimi, por Morgan dhe Duane vendosin mos te nisen ne ate moment, por ne nje moment te dyte. Ne kete moment Rick i dorezon atyre nje radiomarres per te qendruar ne kontakt. Gjate rruges Rick perdore radion e makines se policise per te gjetur nese ka te mbijetuar te tjere. Nje grup me te mbijetuar ne nje pyll prane qytetit e merr mesazhin, por nuk eshte ne gjendje per te kthyer pergjigje; tek ky grup bejne pjese Carl, Lori dhe Shane i cili nderkohe ka lidhur nje raport dashurie me Lorin. Me te mberritur ne Atlanta Rick shikon nje qytet te braktisur: I hutuar nga nje Helikopter i cili fluturon permes ndertesave perfundon i rrethuar nga nje tufe me zombie dhe gjen strehim ne brendesi te nje tanku te braktisur. Papritur dikush e therret me radiomarres

 • Mysafir: Lennie James (Morgan Jones), Emma Bell (Amy).
 • Interpretues te tjere: Jim Coleman (Lambert Kendal), Lindsay Edwards (Leon Basset), Keisha Tillis (Jenny Jones), Adrian Kali Turner (Duane Jones)
 • Jo te Akredituar: Melissa Cowan (Hannah), Sam Witwer (Zombie brenda tankut).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.345.000 – share 5%

Një Rrugëdalje[redakto | përpunoni burim]

 • Titulli Origjinal: Gulls
 • Drejtuar nga: Michelle MacLaren
 • Skenari nga: Frank Darabont

Permbledhja

Rick, duke ndjekur keshillat e personit ne radiomarres arrin te dale nga tanku dhe bashkohet me te. Se bashku me kete te fundit me emrin Glenn ribashkohen me te mbijetuarit e tjere: Andrea, Jacqui, Morales dhe rebeli Merle Dixon, i cili prangoset nga Rick ne catine e nje ndertese pasi sulmoi nje te mbijetuar tjeter T-Dog. Me rruget e pushtuara nga Zombie, grup perpiqet tei shpetoje nga kanali i ujrave te zeza, por e gjejne ate te mbyllur. Ne kete moment Rick dhe Glenn mbulojne veshjet e tyre me te brendshmet e nje Zombi dhe dalin ne rruge duke u mimitizuar. Nderkohe T-Dog arrin te kontaktoje me kampin baze ku ndodhen dhe Lori, Carl dhe Shane, por ky i fundit refuzon te shkojne per ti ndihmuar. Rick dhe Glenn arrijne ne nje kantier dhe marrin nje fugon per tu arratisur. nderkohe Glenn perpiqet te marri vemendjen e te vdekurve me anen e antifurtit te nje Dodge Challenger, Rick mberrin tek te tjeret ne ndertese. T-Dog qendron i fundit per te hequr prangat Merle, por celsat i biejne ne ullukun e nderteses: Ne kete menyre vendos te largohet nga tarraca duke mbyllur deren e dryn ne kete menyre te vdekurit nuk mund te kalojne dot ne tarrace. Rick i hip te gjithe ne fugon dhe te gjithe largohen nga Atlanta.

 • Mysafir: Michael Rooker Merle Dixon, Emma Bell (Amy), Andrew Rothenberg (Jim), Juan Pareja (Morales).
 • Aktore te Tjere: IronE Singleton (T-Dog), Jeryl Prescott Sales (Jacqui).
 • Shikueshmeria SHBA: teleshikues 4.707.000 – share 5%[1]

Mirëseerdhe Baba[redakto | përpunoni burim]

 • Titulli Origjinal: Tell It to the Frogs
 • Drejtuar nga: Gwyneth Horder-Payton
 • Skenari nga: Charles H. Eglee dhe Jack LoGiudice (Subjekti), Charles H. Eglee, Jack LoGiudice dhe Frank Darabont (Skenari)

Permbledhja

Te vdekurit qe ecin mberrijne ne catine e nderteses dhe perpiqen te hapin deren;Merle duke u perpjekur per te hequr prangat shikon nje cante e cila brenda saj ka nje cante he perpiqet ta arrije ate duke perdorur rripin e pantallonave. nderkohe Rick mberrin ne bazen e te mbijetuarve me Glenn dhe te tjeret ku ne te gjen gruan dhe djalin.Shane eshte i lumtur per mberritjen e Rick, por ne te njejten kohe ndjehet jo komod duke ditur se pak kohe me pare ka filluar nje lidhje dashurie me gruan e Rick. Daryl, vellai i vogel i Merle kthehet nga gjuetia dhe terbohet kur meson se kane braktisur vellain ne catine e nje ndertese. Rick dhe T-Dog duke u ndjere pergjegjes per kete situate, ofrohen vullnetare per te shoqeruar Daryl tek vellai i tij dh ekerkojne qe kete gje ta beje edhe Glenn, duke ditur se ky i fundit e njeh mire Atlanten. Lori dhe Shane kundershtojne nje gje te tille, por Rick eshte i vendosur per te shkuar, ne ke te mneyre mund t erekuperoj edhe canten me arme te lene prane tankut ku u strehua, brenda se ciles eshte dhe radiomarresi ku mund te kontaktoje me Morgan Jones. Pasi Rick niset per ne Atlanta, Lori i thote Shane te qendroje larg saj dhe familjes se saj. Pak me vone Shane shikon Ed nje te mbijetuar tjeter i cili po rreh gruan e tij Carol, ai shfryhet te Ed duke e qelluar keqazi dhe duke e ndaluar se beri te njejten gje serish. Nderkohe Rick dhe te tjeret mberrijne ne catine e nderteses, ne te cilen gjejne vetem doren e prere te Merle.

 • Mysafir: Norman Reedus (Daryl Dixon), Michael Rooker (Merle Dixon), Emma Bell (Amy), Andrew Rothenberg (Jim), Juan Pareja (Morales).
 • Interpretues te tjere: IronE Singleton (T-Dog), Adam Minarovich (Ed Peletier), Melissa McBride (Carol Peletier), Jeryl Prescott Sales (Jacqui), Madison Lintz (Sophia Peletier), Maddie Lomax (Eliza Morales)
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.074.000 – share 5%

Vatos[redakto | përpunoni burim]

 • Titulli Origjinal: Vatos
 • Drejtuar nga: Johan Renck
 • Skenarist: Robert Kirkman

Permbledhja

Daryl dhe te tjeret ndjekin gjurmet e Merle dhe zbulojne se ai ka prere doren dhe ja ka mbathur ne rruge. Nderkohe Jim nje nga te mbijetuarit ka nje renie psikologjike, duke thene se nuk duhej te jetonte, nderkohe qe familja e tij u kthye e gjitha ne Zombie. Ne Atlanta Rick Rick dhe te tjeret perpiqen te rimarrin canten me arme, nderkohe qe ndeshen ne nje bande me spanjollfoles Glenn rrembehet nga ta, por daryl arrin te marre peng nje tjeter. Rick dhe te tjeret e dergojne prane bandes se tij duke propozuar nje shkembim. rrembyesit pretendojne te marrin ne kembim edhe disa arme. Ne momentin ku gjakrat ndizen vjen nje plake e cila i ul ato. Rick zbulon se banda eshte ne mbrojte te nje shtepie pushimi per pleqte, duke ndihmuar te moshuarit te cilet ishin braktisur. Pasi bien dakort, duke rimarre Glenn dhe ndare armet me njeri tjetrin largohen per tek furgoni duke zbuluar se e kane rrembyer, ndoshta Merle. Ne kete menyre jane t edetyruar te kthehen ne kamp ne kembe. Me te rene nata nje grup me Zombie sulmon kampin e tyre; Ed, amy dhe te tjere plagosen per vdekje

 • Mysafir: Norman Reedus (Daryl Dixon), Emma Bell (Amy), Andrew Rothenberg (Jim), Juan Pareja (Morales), Noel Gugliemi (Felipe).
 • Interretues te tjere: IronE Singleton (T-Dog), Adam Minarovich (Ed Peletier), Melissa McBride (Carol Peletier), Jeryl Prescott Sales (Jacqui), Madison Lintz (Sophia Peletier), Maddie Lomax (Eliza Morales), Neil Brown Jr. (Guillermo), Anthony Guajardo (Miguel), Gina Morelli (Abuela), James Gonzaba (Jorge).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 4.754.000 – share 4%

Eksperimente[redakto | përpunoni burim]

 • Titulli Origjinal: Wildfire
 • Drejtuar nga: Ernest Dickerson
 • Skenarist: Glen Mazzara

Permbledhja

Ne mengjes, Rick perdor radiomarresin per te njoftuar Morgan per te mos shkuar ne Atlanta, duke shpresuar ne marrjen e mesazhit. Nderkohe qe grupi varros te vdekurit, Jacqui zbulon se jim eshte kafshuar dhe njofton te tjeret duke e vendosur ate ne karantine. [Shane]] don te nisen per ne Fort Benning, i cili cilesohet si nje vend i sigurte, por Rick deshiron te tentoje te shpetoje Jim duke shkuar tek Qendra e Kontrollit te Semundejve (QKS). Pasi kryejne nje mbledhje grupi vendos te shkojne tek QKS, nderkohe qe Morales dhe familja e tij vendosin te nisen ne kerkim te familjareve te tyre ne Birmingham Alabama. Gjate udhetimit kamperi i Dale peson difekt ndersa jim ne prag te vdekjes, kerkon te lihet ne rruge. Nderkohe ne QKS doktor Jenner pas deshtimit te disate vendos te dorezohet. Jashte nderteses vjen grupi i Rick i cili gjen dyert e mbyllur, nderkohe nje grup me te vdekur afrohen prane tyre. Rick lutet perpara kameres se sigurise er te hapur dyert dhe ne momentin ku behen gati per tu larguar, dera hapet.

 • Mysafir: Norman Reedus (Daryl Dixon), Emma Bell (Amy), Andrew Rothenberg (Jim), Juan Pareja (Morales), Noah Emmerich (Dr. Edwin Jenner).
 • Interpretues te tjere: Melissa McBride (Carol Peletier), Jeryl Prescott Sales (Jacqui), IronE Singleton (T-Dog), Adam Minarovich (Ed Peletier), Madison Lintz (Sophia Peletier), Maddie Lomax (Eliza Morales), Viviana Chavez (Miranda Morales).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.561.000 – share 5%

TS-19[redakto | përpunoni burim]

 • Titulli Origjinal: TS-19
 • Drejtuar nga: Guy Ferland
 • Skenari: Adam Fierro dhe Frank Darabont

Permbledhja

Ne nje Flashback tregohet se si Shane perpiqet te shpetoje Rick nga spitali gjate kaosit total. Duke pare se ishte e pamundur ta shpetonte, pasi shoku ishte ne gjendje kome e len ne dhome, duke u siguruar qe dera te jete e mbyllur. Ne te tashmen grupi i Rick hyn ne QKS ku pritet nga Edwin Jenner, nje mjek kerkues. Doktori i thote te mbijetuarve se eshte shkencetari i vetem i ngelur ne kete ndertese, pasi te gjithe te tjeret jane larguar ose kane vdekur dhe se sa prane ishin francezet ne gjetjen e vaksines, deri ne Blackout-in total. Pas nje nate qetesie, grupi pyet doktor Jenner rreth epidemise se nga se eshte shkaktuar. Dale ve re nje ore e cila numeron mbrapsh dhe pyet se cfare ishte. Doktori thote se eshte koha e mbetur per energji elektrike, pas se ciles ndertesa nuk do t ekete me energji. Ne kete moment doktori bllokon dyert duke i thene se pasi ora te shkoje zero ndertesa do te shpertheje dhe se kjo do t eishte nje vdekje e shpejte. Rick dhe te tjeret i pergjerohen doktorrit per ti lene te lire dhe ne fund doktori pranon. jacqui vendos te qendroje me doktorin bashke me Andrean, por Dale i mbush mendjen te shkoje me ta dhe ne momentin e fundit Andresa pranon. Ndertesa e QKS shperthen, nderkohe qe grupi largohet.

 • Mysafir: Norman Reedus (Daryl Dixon), Noah Emmerich (Dr. Edwin Jenner).
 • Interpretues te tjere: Melissa McBride (Carol Peletier), Jeryl Prescott Sales (Jacqui), IronE Singleton (T-Dog), Madison Lintz (Sophia Peletier).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.972.000 – share 6%

Referenca[redakto | përpunoni burim]