Daryl Dixon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Daryl Dixon (Sezoni 1 - në vazhdim), i interpretur nga Norman Reedus është nje nga personazhet e The Walking Dead. Ai është vellai i vogel i Merle Dixon dhe pjestar i grupit te Atlanta-s. Është personi i vetmuar i serialit. Gjithmonë ne gadishmëri për të ndihmuar të tjerët dhe për të shkuar për gjah. Arma e preferuar e tij është balestra. Me mish e me shpirt përpiqet të gjejë Sophian kur ajo humbet në fillim të sezonit të dytë. Më pas e shikojmë në një betejë gladiatorësh kundër vëllait të tij në Sezonin e tretë. Ku pas nje marreveshje të fshehtë arrijnë të arratisen nga Woodbury. Shpejt bëhet krahu i djathtë i Rick dhe ka një marrëdhënie të ngushtë miqësie me Carol dhe Beth. Së bashku me Aaron vihet ne krye te spedicioneve në Alexandria Safe Zone dhe bëhet një nga personat më të rëndësishëm në lufteën kundër Shpëtimtarëve. Pasi Rick vendos të mos e vrasë Negan, por ta burgos perjetesisht atë, sëbashku me Maggie dhe Jezus nuk bien dakort me kete vendim.