Norman Reedus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Norman Reedus ne maj 2016

Norman Mark Reedus (Hollywood, 6 janar 1969) është një aktor dhe model amerikan. Ka jetuar në Spanje, Angli dhe Japoni. Pas transferimit në Los Angeles punoi për një dyqan të Harley Davidson duke bërë njëkohësisht punën e skulptorit, fotografit, piktorit dhe regjisorit. Ka bërë ekspozita në galeri të ndryshme arti në New York, Berlin dhe Frankfurt. Ka bërë regjinë e tre filmave me metrazh të shkurtër; The Rub, I Tought of you dhe A fifthy little frutta si dhe video të ndryshme muzikore. Ka marrë pjesë në videon JudasLady Gaga në rolin e Judës. Ne 2005 pësoi një aksident rrugor nga i cili ka mbetur një shenjë mbi vetullën e majtë. Ka një djalë Mingus Lucien Reedus nga ish e dashura Helena Christensen si dhe një vajze lindur së fundmi me aktoren Diane Kruger

Ka luajtur në disa episode të Masters of Horror dhe Law & Order: Special Victims Unit. Nga viti 2010 është ndër protagonistët kryesore të serialit televiziv The Walking Dead në rolin e Daryl Dixon. Dublon zërin dhe paraqitjen e tij në videolojën The Walking dead; Survival Instinct

Jeta Private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2018 eshte bere me vajze nga aktorja Diane Kruger me të cilën është në një marrëdhenie nga viti 2017

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Floating, regjia  William Roth (1997)
 • Mimic, regjia  Guillermo del Toro (1997)
 • Six Ways to Sunday, regjia  Adam Bernstein (1997)
 • I'm Losing You, regjia  Bruce Wagner (1998)
 • Dark Harbor, regjia  Adam Coleman Howard (1998)
 • Reach The Rock, regjia  Bill Ryan (1998)
 • Davis Is Dead, regjia  Ryan Oxford (1998)
 • Let the Devil Wear Black, regjia  Stacy Title (1999)
 • 8mm, regjia  Joel Schumacher (1999)
 • The Boondock Saints, regjia  Troy Duffy (1999)
 • Beat, regjia  Gary Walkow (2000)
 • Gossip, regjia  Davis Guggenheim (2000)
 • Preston Tylk, regjia  Jon Bokenkamp (2000)
 • Sand, regjia  Matt Palmieri (2000)
 • The Beatnicks, regjia  Nicholson Williams (2001)
 • Luster, regjia  Everett Lewis (2002)
 • Blade II, regjia  Guillermo del Toro (2002)
 • Deuces Wild, regjia  Scott Kalvert (2002)
 • Nobody Needs To Know, regjia  Azazel Jacobs (2003)
 • Octane, regjia  Marcus Adams (2003)
 • Tough Luck, regjia  Gary Ellis (2003)
 • Until The Night, regjia  Gregory Hatanaka (2004)
 • Ôsama no kampô, regjia  Niu Bo (2004)
 • A Lot Like Love, regjia  Nigel Cole (2005) – Jo i akredituar
 • Antikörper, regjia  Christian Alvart (2005)
 • The Notorious Bettie Page, regjia  Mary Harron (2005)
 • A Crime, regjia  Manuel Pradal (2006)
 • American Gangster, regjia  Ridley Scott (2007)
 • Hero Wanted, regjia  Brian Smrz (2008)
 • Red Canyon, regjia  Giovanni Rodriguez (2008)
 • Cadillac Records, regjia  Darnell Martin (2008)
 • Messengers 2: The Scarecrow, regjia  Martin Barnewitz (2009)
 • Pandorum, regjia  Christian Alvart (2009)
 • The Boondock Saints II: All Saints Day, regjia  Troy Duffy (2009)
 • 8 e 28, regjia  Christian Alvart (2010)
 • Meskada, regjia  Josh Sternfeld (2010)
 • The Conspirator, regjia  Robert Redford (2010)
 • Hello Herman, regjia  Michelle Danner (2012)
 • Night of the Templar, regjia  Paul Sampson (2013)
 • Sunlight Jr., regjia  Laurie Collyer (2013)
 • Pawn Shop Chronicles, regjia  Wayne Kramer (2013)
 • Stretch, regjia  Joe Carnahan (2014)
 • Vacation, regjia  John Francis Daley e Jonathan M. Goldstein (2015)
 • Air, regjia  Christian Cantamessa (2015)
 • Triple 9, regjia  John Hillcoat (2016)

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Charmed – serial TV, episodet 5x20-5x21 (2003)
 • Masters of Horror – serial TV, episodi 1x08 (2005)
 • 13 Graves, regjia  Dominic Sena – film TV (2006)
 • Law & Order: Special Victims Unit – serial TV, episodi 7x22 (2006)
 • Hawaii Five-0 – serial TV, episodi 1x01 (2010)
 • The Walking Dead – serial TV (2010 - 2022)

Metrazh të Shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Walls, regjia  Jack Roberts (2006)
 • Dead Line, regjia  Joseph Bakhash (2008)

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cats In The Cradle - Ugly Kid Joe (1992)
 • Wicked as it Seems - Keith Richards (1992)
 • Violently Happy - Björk (1993)
 • Strange Currencies - R.E.M. (1994)
 • Flat Top - Goo Goo Dolls (1995)
 • Fake Plastic Trees - Radiohead (1995)
 • Judas - Lady Gaga (2011)
 • Sun Down - Tricky (2014)

Dublues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Walking Dead: Survival Instinct – videolojë (2013)
 • American Dad! – seri e animuara, episodi 11x03 (2016)
 • Death Stranding – videolojë
 • Silent Hills – videolojë e mbyllur

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Projekte të Tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]