American Gangster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
AmericanGang.jpg
Titulli shqip: American Gangster
Gangsteri Amerikan
Titulli origjinal: American Gangster
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 2007
Gjatja (PAL-DVD): 176 min minuta
Gjuha origjinale: Anglish
Studio: Universal Pictures
Zhanri: Krimi & Dramë & Triller
Premiera (Kino/Video): 2 nëntor 2007
Për moshën: ?
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: $100 million
Fitimi: $265,495,454
Realizues teknik
Regjia: Ridley Scott
Autori: Steven Zaillian
Producenti: Ridley Scott Brian Grazer James Whitaker
Kompozitori: Marc Streitenfeld
Kamermani: Harris Savides
Prerja: Pietro Scalia
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)

American Gangster ështe një film Amerikan i cili është shkruar nga Steven Zaillian dhe regjisor Ridley Scott.

Rolet kryesore të filmit janë Frank Lucas (i interpretuar nga Denzel Washington) dhe Richie Roberts (Russell Crowe).

Frank Lucas prezenton jetën e vërtet të Harlem i cili kontrabandon Heroin në Shtetet E Bashkuara në shërbim të Aeroplanit që kthehej nga Lufta në Vietnam.

Russell Crowe prezenton Richie Roberts,detektiv i cili përpiqet rrëzoj Frank Lucasin.

Incizimi është bërë në disa vende të New Yorkit.American Gangster është realizu në Shba dhe Kanada më 2 nëntor 2007.

Rolët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.