American Gangster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Movie-Box American Gangster ështe një film Amerikan i cili është shkruar nga Steven Zaillian dhe regjisor Ridley Scott.

Rolet kryesore të filmit janë Frank Lucas (i interpretuar nga Denzel Washington) dhe Richie Roberts (Russell Crowe).

Frank Lucas prezenton jetën e vërtet të Harlem i cili kontrabandon Heroin në Shtetet E Bashkuara në shërbim të Aeroplanit që kthehej nga Lufta në Vietnam.

Russell Crowe prezenton Richie Roberts,detektiv i cili përpiqet rrëzoj Frank Lucasin.

Incizimi është bërë në disa vende të New Yorkit.American Gangster është realizu në Shba dhe Kanada më 2 nëntor 2007.

Rolët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]