Maggie Greene

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Maggie Greene është nje nga personazhet te The Walking Dead. Maggie Greene ne fillim dhe Maggie Rhee me vone eshte nje personazh i luajtuar nga Lauren Cohen. E quajtur edhe Vejusha nga Negan. Maggie eshte vajza e madhe e Hershel dhe jeton ne fermen e te atit. Lidh nje marredhenie dashurie me Glenn me te cilin martohen gjate sezonit te katert. Eshte prezente gjate lindjes se Lori duke dhene ndihmen e pare por pa sukses. Pas shkaterrimit te burgut niset me Sasha dhe Bob per ne Terminus ku gjate rruges ribashkohet me Glenn te cilin e dinte te vdekur deri ne ate moment. Ne sezonin e gjashte zbulon se eshte shtatzene dhe pas vdekjes se Glenn gjen strehim ne Hilltop ku me vone behet dhe lider i ketij komuniteti. Pret me padurim momentin e hakmarrjes kundrejt Negan sebashku me Daryl dhe Jezus