The Walking Dead (Sezoni 9)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sezoni i nente i The walking Dead fillon me nje kalim kohor prej rreth nje viti e gjysem. Ne kete sezon komunitetet bashkepunojne me njera tjetren duke ndertuar paqe midis tyre. Ky eshte dhe sezoni i fundit per Andrew Lincoln ne rolin e Rick Grimes i cili largohet pas episodit te peste duke lene te hapur mundesine e nje rikthimi. Ne kete sezon shohim nje Judith te rritur si dhe shfaqen e dy grupeve te reja. Grupi i Magnes dhe Grupi i Psheretimave si antagonist.

Seria Titulli Origjinal Titulli Shqip
1 A New Begining Nje fillim i ri
2 The Bridge Ura
3 Warning Signs Shenja paralajmeruese
4 The Obliged Te kushtezuar
5 What Comes After Çfare vjen me vone
6 Who Are You Now Kush jeni ju tani?
7 Stradivarius Stardivarius
8 Evolution Evolucion
9 Adaptation Armiku i Ri
10 Omega Omega
11 Bounty Shperblimi
12 Guardians Rojet
13 Chokepoints Pika e Shperndarjes
14 Scars Shenjat
15 The Calm Before Qetesia perpara Stuhise
16 The Storm Stuhia

Lista e Episodeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje fillim i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli Origjinal: A New Beginning
 • Drejtuar nga: Greg Nicotero
 • Skenari nga: Angela Kang

Permbledhja

Kane kaluar nje vit e gjysem nga perfundimi i luftes me Shpetimtaret

Ne nje Alaksandria te rindertuar dhe me begati. Rick tashme me floke me te shkurter dhe gri shikon i lumtur Michonne dhe Judith. Te tre dalin jashte mureve per te pare nje tufe me zogj ne fusha

Tek Streheza e Shpetimtareve sheshi ku me pare ishte plot me zombie tashme eshte shnderruar ne nje bahce te madhe. Me vone Daryl, Rick, Michone, Carol, Maggie dhe te tjeret takohen ne qendren e Washington DC. Ne muzeun kombetar ata perpiqen te marrin pajime te cilat i duhen per bujqesi. Ne brendesi Siddiq zulmohet nga nje zombie me koken te mbushur me merimanga te cilin e vret me veshtiresi. Gabriel tashme me nje sy godet me nje leve nje zombie dhe e len te varuar ne nje ekran mbi evolucionin njerezor. Ai dhe Anne qeshin per kete fakt. Me poshte Cyndie shikon nje kanoa e cila i kujton te vellain. Daryl e ndihmon ta marre.

Pak me poshte grupi i Rick gjen fara groshe dhe falenderon Anne per kontributin e saj. Ajo i thote gabriel se ishte ne dijeni te ketij vendi pasi njehere ka sjelle klasen e saj kur ishte mesuese. Nderkohe maggie rrefen tek Carol dhe Michone se Gregory ka kerkuar zgjedhje per liderin e Hilltop dhe i humbi ato. Pak me vone te gjithe sebashku perpiqen te zbresin nga shkallet nje karroce per bujqesi. Xhami thyhet dhe Ezekiel shpeton paq. Carol e puth duke zbuluar lidhjen e tyre. Grupi largohet nga Kryeqyteti dhe drejtohet neper komunitetet respektive.

Rruges Aiden bisedon me Ken dhe Marco rreth professionit te farketarit ne Hilltop. Ezekiel kerkon doren e Carol duke i dhuruar nje unaze, por ajo i thote se nuk eshte akoma gati. Rosita dhe Daryl arrijne grupin duke i njoftuar se ura eshte rrezuar per arsyen e nje stuhie. Rick i komunikon Tara-s, Gabriel, Aaron dhe Anne te kthehen ne Alexandria ndersa pjesa tjeter do te kaloj enga nje rruge alternative dhe kaloje naten tek Streheza e Shpetimtareve.

Ne pyje karroca ngec ne balte nderkohe qe rrethohen nga te vdekurit. Pasi nxjerrin karrocen nga balta, Ken kthehet mbrapa per te marre kalin e tij, por kafshohet ne krah nga nje i vdekur dhe me vone goditet ne brinje nga kali i tij. Siddiq dhe enid perpiqen ta shpetojne, por ai vdes nga humbja e gjakut. Maggie e godet ne tru per te mos u transformuar.

Ne mbremj ene Hilltop vjen lajmi per vdekjen e Ken dhe Tammy nena e tij i bertet Maggie duke e akuzuar per vrasjen e te birit. Earl perpiqet ta beje te mendoje, por ajo e kritikon dhe per dergesat e ushqimeve tek streheza. Maggie ofrohet ta ndihmoje me funeralin, por nuk lejohet nga prinderit.

Tek streheza Rick dhe grupi i tij sjellin furnizime. Michone shikon grafite te shkrujatur Jemi akoma Negan dhe Daryl i kerkon Justin ta pastroje. Rick i premton shpetimtareve se do ti mbroje vazhdimisht dhe ata e presin si nje celebritet. Daryl i thote Rick se nuk deshiron me te jete lideri i shpetimtareve. Carol e degjon dhe ofrohet te behet ajo, duke fituar kohe te mendohet rreth propozimit te Ezekiel.

Ne Camperin e tyre Tammy qen per te birin nderkohe qe Gregory i jep per te pire Earl dhe i thote te vrase Maggie per tu hakmarre.

Nderkohe qe Maggie shetit Hershel e vogel sulmohet nga Earl. Aty ndihmohet nga Aiden dhe Cyndie. Maggie shon ne shtepine e Gregoryt dhe e akuzon per tentative vrasjeje. Ai i kunderpergjigjet duke i kujtuar se e ka ndertuar ai kete vend dhe perpiqet ta godase me thike, por ajo e carmatos.

Rick, daryl dhe Michone mberrijne ne Hilltop dhe i kerkon Maggie te vi ne Alexandria por ajo nuk mundet pasi aty ndodhet Negan. Maggie pranon te ndihmoje shpetimtaret, vetem nese ata do i ndihmojne me force punetore dhe karburant. Ne mbremje Te gjithe banoret e Hilltop jane mbledhur per te qene prezent ne denimin me vdekje te Gregory. Gregory vdes i varur, Rick dhe Michone shokohen. Maggie i thote te gjitheve se deshiron se kjo t ejete hera e fundit qe detyrohet per te bere nje veprim te tille.

 • Mysafir: Cooper Andrews (Jerry), Brett Butler (Tammy Rose), John Finn (Earl), Sydney Park (Cyndie), Elizabeth Ludlow (Arat), Zach McGowan (Justin), Lindsley Register (Laura), Traci Dinwiddie (Regina), Jon Eyez (Potter).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 6.076.000 – rating 18-49 anni 2,5%

Ura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli Origjinal: The Bridge
 • Drejtuar nga: Daisy von Scherler Mayer
 • Skenari nga: David Leslie Johnson

Permbledhja


Ne Alexandria, Rick shkon ne burg per te biseduar me Negan dhe i tregon cfare ka ndodhur ne kete kohe.

Tregimi fillon me nje Flashbak te gjate. Rick planifikon nje shperthim me Eugene dhe Rosita e cila do te sherbeje per te terhequr nje turme me te vdekur te cilet jane duke ardhur. Siddiq kryen meson Enid mjeksine nderkohe qe Rick e urdheron te kthehet ne Alexandria, duke i thene Enid se ka besim te plote tek aftesite e saj.

Ne Hilltop, Maggie pret Michone e cila i thote se nje furnizim qe ishte programuar pe rte shkuar tek streheza, akoma nuk ka mberritur. Maggie ja kthen se kjo ka ndoshur per shkak se benzina e prmetuar nga streheza nuk ka ardhur kurre ne Hilltop. Edhe pse Jezus konfirmon se Hilltop ka bollek ushqimi. Michone perpiqet te bind Maggie te liroje nga burgu Earl por ajo nuk pranon.

Tek ura Aaron ndan me Daryl eksperiencen e rritjes se Gracie dhe i konfirmon se ne nje te ardhme dhe ai do t ejete nje baba i mire. Henry afrohet per te dhene uje punetoreve dhe Justin e shtyn duke krijuar konflikt midis Daryl dhe Justin. Nderkohe Rick vjen dhe i ndalon. Merr Daryl mevete ne tende. Rick i thote se deshiron qe te gjithe te jene ne te njejten ane, dh eDaryl i thote se nuk e din nese jane apo jo t egjithe nga ajo ane.

Anne vizaton nje fotografi Gabriel dhe ankohet pasi askush nuk beson tek ajo pervec gabriel dhe Rick. gabriel i rrefen se ne fillim askush nuk besonte edhe tek ai derisa Rick e beri te mundur kete gje.

Rosita dhe Arat shperthejne disa lende expolosive per te terhequr vemendjen e te vdekurve nderkohe qe tara i monitoron nga lart. Aiden vjen me nje fryme per te informuar Rick se asnje nga shpetimtaret nuk jane kthyer ne shtepi dhe familjaret e tyre jane bere merak. Tara njofton serish Rick duke e vene ne alarm se nje grup te vdekurish po vjen drejt tyre.

Papritur te vdekurit vijne ne vendin e punes dhe fillon nje beteje. Jed ne panik e siper leshon nje tra i cili bie ne krahun e Aaron. Daryl dergon aaron ne kampin baze dhe Enid nuk mund t ebeje me shume sesa prerja e krahut, duke i shpetuar jeten.

Ne Hilltop Maggie i thote Michone se eshte e gatshme ne vendosjen e ligjeve te perbashketa per te gjitha komunitetet. I thote se i ati i saj, ashtu si dhe Earl meritonin nje shans te dyte dhe Gregory ka pasur shume shanse dhe nuk ndryshoi.

Ne kamp Rick perze Justin dhe i thote mos te kthehet me. Ne perfundim te Flashback Negan i konfirmon Rick se ai nuk po e shpeton boten, por po e ben gati per te.

Ne pyll justin degjon dicka dhe shikon dike qe e njeh nga i cili goditet per vdekje

 • Mysafir: Cooper Andrews (Jerry), Brett Butler (Tammy Rose), John Finn (Earl), Rhys Coiro (Jed), Sydney Park (Cyndie), Elizabeth Ludlow (Arat), Zach McGowan (Justin), Lindsley Register (Laura), Macsen Lintz (Henry), Kerry Cahill (Dianne), Nicole Barré (Kathy), Traci Dinwiddie (Regina), Nadine Marissa (Nabila).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 4.497.000 – rating 18-49 anni 2,0%

Shenja Paralajmeruese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli Origjinal: Warning Signs
 • Drejtuar nga: Dan Liu
 • Skenari nga: Corey Reed


Nje grup te vdekurish po ushqehen me Justin derisa vendosin te largohen dhe Justin ngrihet ne kembe. Nderkohe ne nje mur aty prane shkruan: "Paralajmerimi i Fundit"

Te nesermen Rick dhe Michone flasin rreth menyres se si te bejne t emundur ndertimin e nje te ardhme me te mire dhe mundesine per te bere nje femije sebashku. Puthen dhe bejne dashuri.

Rruges Maggie dhe Kal dergojne ushqim tek streheza nderkohe qe shpetimtaret i zene prite. Jed merr nje domate nga karroca dhe Maggie i thote se do te mbaje shenim per kete gje. Rruges ndeshen me Justin tashme te vdekur i cili pengohet.

Ne Alexandria, Rick dhe Michonne kalojne nje dite ne familie me Judith duke bere nje piknik dhe lexuar histori. Nderkohe Scott vjen me vrap dhe i njofton se Maggie ka gjetur Justin te vdekur dhe se shkaqet e cdekjes se tij nuk duken si aksidentale.

Ne kamp shpetimtaret jane ne panik per vdekjen e Justin dhe Aiden thote se do ta gjejne pergjegjesin, nderkohe Jed e godet duke i kujtuar se ai nuk eshte me nje Shpetimtar. Carol nderhyn dhe ndalon Jed.

Shpetimtaret akuzojne Daryl dhe Anne si fajtore te mundshem, nderkohe Rick nderhyn dhe Laura me Arat carmatosin Shpetimtaret.

Pasi ndahen, Rick pyet Gabriel se ku ndodhej Anne ne mbremje, nderkohe qe Maggie i thote se per cilin mendon se ka bere nje gje te tille dhe Rick shikon nga Daryl.

Nderkohe Rick provokon daryl rreth vdekjes se Justin duke i thene se mund t ekete vdekur nga koditja e nje shigjete, nderkohe qe daryl ja kthen s enese do te kishte ndermend ta vriste do ta bente kete gje perballe.

Ne pyll Maggie dhe Cyndi drejtohen drejt nje shtepie ku gjenden disa zombie. Maggie i shperqendron nderkohe qe Cyndie shikon rreth shtepise. Nje grup te vdekurish del nga dera dhe Maggie sulet menjeher eper ti vrare, nderkohe qe Cyndie eshte prane kafshimit, por shpetohet nga Rick, Daryl dhe Rosita

Ne pyll gjejne beatricen pa ndjenja. Pasi permendet i tregon se Arat eshte zhdukur. Ne kamp Rick angazhon t egjithe ne gjetjen e Arat, para se shpetimtaret ta marrin vesh nje gje te tille.

Ne mbremje Anne rikthehet ne Landfill dhe rikuperon radiomarresin e saj. Kontakton njeriun e panjohur me helikopter. Ai e pyet nese ka nje A apo nje B. Anne i kujton se i ka paguar borxhet e saj, por burri i kujton se per marreveshjen e tyre ka nevoje per nje A dhe ajo i premton nje te tille per te nesermen. Papritur Gabriel shfaqet pas saj dhe e pyet me ke po fliste dhe nese kishte te bente me vdekjen e Justin. Anne pranon s eka shkembyer njerez per furnizime dhe isht eduke shkembier Gabriel dhe Rick kur i kishte rrembyer kohe me pare. Ajo e fton te largohen bashke ne nje vend te ri me t emire dhe larg dhe nuk mund ti thote njeriu. gabriel konfrimon s eduhet te njoftoje Rick per kete gje dhe ajo e godet duke humbur ndenjat.

Ne pyll Jedh dhe DJ ngrene nje kurth per Rick dhe Carol duke i kerkuar atyre arme per tu vetmbrojtur. Carol nxjerr nje thike dhe e godet ne shpine, nderkohe qe Rick detyron DJ te pergjerohet.

Nderkohe Daryl dhe Maggie shkojne tek ndertesa qe pane ne fillim ne serise. Aty gjejne Cynide dhe nje grup me femra te cilat mbajne peng Arat. Ata duan te vrasin Arat, pasi ajo ka vrare njerezie e tyre ne te shkuaren. daryl dhe Maggie largohen dhe Arat vritet nga Cyndie.

Te nesermen Shpetimtaret largohen. Rruges Maggie i thote Daryl se i kane dhene nje mundesi Rick, por tani eshte koha per ti bere nje vizite Negan.

 • Mysafir: Cooper Andrews (Jerry), Rhys Coiro (Jed), Sydney Park (Cyndie), Elizabeth Ludlow (Arat), Zach McGowan (Justin), Lindsley Register (Laura), Kerry Cahill (Dianne), Traci Dinwiddie (Regina), Nicole Barré (Kathy), Nadine Marissa (Nabila), Kenric Green (Scott).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.037.000

Te Kushtezuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titolo origjinal: The Obliged
 • Drejtuar nga: Rosemary Rodriguez
 • Skenari nga: Geraldine Inoa

Permbledhja


Ne Alexandria Michonne i kalon ditet e saj te qeta duke u marre me punet e komunitetit. Ne mbremje kur te gjithe jane ne gjume del jashte mureve te komunitetit dhe praktikon vrasjet e te vdekurve me shpate. Nje nate gjen nje te vdekur te varur ne peme dhe ngel e shokuar nga kjo pamje. papritur nje tjeter e sulmon dhe e vret me nje shkop bejzbolli, duke vrojtuar ate i kujton Negan dhe Lucille.

Ne Hilltop Maggie pergatit canten dhe behet gati per te shkuar ne Alexandria per te vrare Negan. Jezus perpiqet ta ndaloje por pa rezultat.

Ne kamp Eugene azhornon Rick mbi nivelin e lumit duke vene ne rrezik punimet te cilet ato po kryejne. Ne kete moment Jerry vjen dh enjofton Rick rreth qellimeve te Maggie. Daryl i ndodhur aty prane fton Rick te shkojne sebashku ne Alexandria.

Rruges Daryl qellimisht ngaterron rrugen e cila te con ne komunitet duke i konfirmuar Rick qellimin e tij. Ate te dergimit te Maggie ne Alexandria. Te dy ndeshen dhe rrezohen ne nje grope te madhe. Ne grope Rick dhe Daryl diskutojne rreth perse duhet mbajtur gjalle Negan. Rick i thote se nuk mund ta vrase Negan pasi ne kete menyre Carl ka vdekur per hic gje. Rick shotn s ekurre nuk ka kerkuar ta ndjekin dhe daryl i thote se duhej ta kishte bere.

Ne Landfill, Anne puth Gabriel perpara se ti sul asaj nje te vdekur per ta vrare. Gabriel i thote se e ka falur dhe ajo ndalon duke e vendosur ne gjume serish me kloroform

Ne kamp, carol pergatitet per tu rikthyer ne mbreteri, kur papritur Jed paraqitet i armatosur me pistoleten e Aiden bashke me nje grup te shpetimtareve dh ei thote duke e kercenuar se jane vajzat e Oceanside ato te cilat po vrasin shpetimtaret. Ai i thote te largohet nga aty pasi don te coje deri ne fund hakmarrjen e tij. Carol i kunderpergjigjet dhe aty fillojne te shtenat. Rick dhe Daryl degjojne te shtenat nga gropa ku kane rene dhe pripiqen te shpetojne njeri tjetrin.

Ne Alexandria Michonne rikthehet ne qeline e Negan dhe i thote se ato jane te ngjashem me njeri tjetrin, por se vizioni i saj per boten eshte krejt i ndryshem. Negan fillon te haje dhe para se michone te largohet i kerkon te shikoje dhe njehere Lucille. Ajo i thote se nuk e kane me shkopin dhe ai terbohet.

Ne grope te vdekurit rreshkasin brenda nderkohe qe Rick dhe Daryl luftojne per te dale nga aty. te dy dalin nga gropa dhe ndahen. Daryl drejtohet drejt lumit, ndersa Rick ben nje plan per te larguar turmen e te vdekurve

Ne landfill Gabriel zgjohen i zgjidhur dhe ne xhep gjen nje leter nga Anne ku ne t eshkruhej, ose te shkonte me te ose te largohej. Ne kete moment ai fillon te qaje.

Rruges, nderkohe qe Rick largon turmen, rrethohet nga nje turme tjeter. Kali i Rick kalon ne panik duke hedhur Rick ne nje pirg me beton dhe hekurishte. Nje shufer hekuri kalon tejpertej trupit te Rick. Rick qan nga dhimbja dhe humb ndjenjat

 • Mysafir: Cooper Andrews (Jerry), Rhys Coiro (Jed), Kerry Cahill (Dianne), Nicole Barré (Kathy), Traci Dinwiddie (Regina).

Altri interpreti: Briana Venskus (Beatrice), Matt Mangum (D.J.), Mimi Kirkland (Rachel), Tamara Austin (Nora), Mandi Christine Kerr (Barbara), Jennifer Riker (signora Robinson), Aaron Farb (Norris).

 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.095.000

Çfare vjen me vone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli origjinal: What Comes After
 • Drejtuar nga: Greg Nicotero
 • Skenari nga: Scott M. Gimple e Matthew Negrete (soggetto); Matthew Negrete (sceneggiatura)

Permbledhja

Rick Grimes ka nje vizion te vetes se tij ne dhomen e spitalit ku ndodhej ne episodin e pare. Lutet te zgjohet per te kerkuar familjen e tij. Ne kete kohe nje stuhi me helikoptera afrohet me ndertesen dhe Rick i se shkuares i thote Rick te se tashmes. Zgjohu! Rick zgjohet dhe perpiqet per tu ngritur me veshtiresi dhe me dhimbje te madhe. Hip serisht mbi kal dhe largohet me turmen e cila e ndjek. Rruges nga humbja e gjakut i bien te fiket shpesh here.

Ne Alexandria Maggie ndeshet me Michonne per tu futur ne burg dhe ne fund Michonne i jep celsat. Maggie eshte e gatshme per ta vrare, por kupton se ndeshkimi me i madh eshte ta shikoje ate se si vuan ne Burg. Nderkohe Scott njofton Michonne dhe Maggie rreth te shtenave ne kamp.

Nderkohe qe eshte ne gjendje te fikti Rick shikon ne enerr Shane, Hershel dhe Sasha. Te tre e urdherojne te zgjohet, pasi familja e tij ka nevoje per te dhe nuk ka humbur. pas shume peripecish Rick kthehet ne kampin baze ku veren se nga te shtenat kane vdekur shume persona nga Shpetimtaret dhe Milicia. Rick vret disa Zombie dhe drejton turmen drejt ures me shpresen se kjo e fundit do te rrezohet por pa sukses. Ne momentin ku po dorezohej nderhyn Daryl i cili nga larg godet Zombiet prane Sherifit, nderkohe pjesa tjeter e grupit nder ta dhe Michonne dhe Maggie nxitohen per te larguar turmen. Rick veren dinamit mbi ure dhe i ndergjegjshem se shoket e tij smund te bejne dot asgje dhe se familja e tij eshte mire qellon mbi dinamitin duke shperthyer uren. fatkeqesisht edhe Rick perfshihet ne kete shperthim nen syte e deshmeruar te te gjitheve.

Diku tjeter Anne, cuditerisht ne pronesi te camperit te Heath, kontakton me pilotin e helikopterit genjen pilotin duke i thene se eshte ne posedim te nje A nderkohe qe ne njeren dore mban nje pistolete. Piloti e paralajmeron er t emos genjyer pasi mund te kete pasoja. Anne shikon Rick buze lumit dhe kontakton serish pilotin duke i thene se ka nj B te plagosur, por te forte per te shpetuar. Piloti ulet dhe i merr te dy.

Gjashte vite me vone, grupi i Magna-s eshte i zene ne kurth nga nje grup te vdekurish, nderkohe qe dikush i ndihmon nga larg. ajo eshte Judith Grimes

 • Mysafir Special: Jon Bernthal (Shane Walsh), Sonequa Martin-Green (Sasha Williams), Scott Wilson (Hershel Greene).
 • Mysafir: Eleanor Matsuura (Yumiko), Dan Fogler (Luke), Cooper Andrews (Jerry), Nadia Hilker (Magna), Lauren Ridloff (Connie), Cailey Fleming (Judith Grimes), Sydney Park (Cyndie), Kerry Cahill (Dianne), Nicole Barré (Kathy), Traci Dinwiddie (Regina), Kenric Green (Scott).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.414.000

Kush jeni ju tani?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli origjinal: Who Are You Now?
 • Drejtuar nga: Larry Teng
 • Skenari nga: Eddie Guzelian

Permbledhja

Ne mbreteri Carol tashme me floke te gjate, zgjohet prane Ezekiel dhe veshtron te gjithe komunitetin se si punon. Michonne gjen nje sherif loder tek nje makine e brktisur dhe e merr. Nderkohe Rosita, Eugene, Laura dhe Aaron gjejne Judith se bashku me grupin e Magnas. Me deshiren per ti marre ne Alexandria, Judith kembengul se nuk do levize nga vendi deri sa ti marrin me vehte. Rosita dhe te tjeret, pranojne.

Ne mbreteri Carol dhe Jerry gjejne nje djale i cili po perpiqet te rregulloje disa tuba. Ezekiel vjen aty dhe Henry ngre zerin se si komuniteti po degradon, Ezekiel i thote te moderoje tonin. Pak me vone, Carol i kujton Ezekiel se Henry ka te drejte dhe se ndoshta eshte mire ta dergojne ne Hilltop per te marre mesime farketarie nga Earl.

Nderkohe grupi i Magnes mberrin prane dyerve te Alexandrias, Rosita bisedon me Siddiq rreth gjendjes se Yumiko-s dhe e shoqeron ne infermieri. Magna i shkon nga pas por ndalohet nda D.J Michone vjen me kale dhe nuk duket e lumtur per te ardhurit e rinj. Kontrollon Magnan dhe kerkon llogari perse jane ketu. Gabriel nderhyn dhe i kerkon nje dite kohe sa te marrin nje vendim, ajo pranon dhe largohet, nderkohe qe statuja e sherifit bien nga xhepi i saj dhe merret nga Judith.

Rosita bisedon me Gabriel per mundesine e vendosjen e nje transmetuesi larg zones se mbulimit dhe me pas puthen. Nderkohe keshilli mblidhet per te marre ne shqyrtim grupin e Magnes nese do ti mbajne apo jo. Michonne konstaton se Magna nuk tregohet e sinqerte dhe perfundimi eshte se te nesermen duhet te largohen nga Alexandria.

Rruges per ne Hilltop Carol dhe Henry bien ne priten e Jed dhe grupit te mbetur te Shpetimtareve. Jed e detyron Carol ti jape unazen e marteses dhe e len te lire duke i thene se njehere e nje kohe ajo nuk e kishte vrare kur kishte mundesi dhe te njejten gje po bente tani ai. Henry i merzitur i thote Carol perse ja dhe unazen kaq kollaj dh eajo ja kthen se eshte thjeshte nje unaze. Ne mbremje Carol shkon ne kampin e shpetimtareve dhe i vendos flaken duke i djegur te gjithe.

Eugene dhe Rosita jane rruges per tek depozitat e ujit per te vendosur nje transmetues ne menyre qe te kene mundesi per te gjetur te mbijetuar te tjere. Nderkohe qe ne Alexandria teksa grupi i Magnes behet gati per tu larguar nderhyn Michonne duke i thene se ka ndermend ti jape nje shans duke i cuar ne Hilltop dhe se ajo vete do ti shoqeroje deri atje.

Eugene veshtron se jane te rrethuar nga te vdekurit dhe se ato po afrohen. Ne nxitim e siper rrezohet nga depozitat e ujit duke vrare gjurin. Rosita improvizon nje shkop si paterice dhe te dy largohen ne pyll. Futen ne nje pellg me balte per tu fshehur nderkohe qe te vdekurit kalojne aty prane. Te tmerruar ata degjojne se si te vdekurit psheretisin: "Ku jane... Duhet te jene afer... Nuk duhet ti lejojme te largohen..."

 • Mysafir: Eleanor Matsuura (Yumiko), Dan Fogler (Luke), Cooper Andrews (Jerry), Nadia Hilker (Magna), Rhys Coiro (Jed), Lauren Ridloff (Connie), Cailey Fleming (Judith Grimes), Matt Lintz (Henry), Traci Dinwiddie (Regina), Lindsley Register (Laura).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.396.000

Stradivarius[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli Origjinal: Stradivarius
 • Drejtuar nga: Michael Cudlitz
 • Skenari nga: Vivian Tse

Permbledhja


Ne pyll Rosita e plagosur mundohet ti shmanget te vdekurve qe flasin, nderkohe qe i bien te fiket gjendet nga Aaron dhe Jesus te cilet ishin aty prane duke bere stervitje.

Daryl shoqeron Carol dhe Henry ne strehezen e tij. Carol perpiqet ti mbush mendjen te niset me ta drejt Hilltop nderkohe mundohet qe Henry dhe Daryl te bashkepunojne me njeri tjetrin dhe per kete ben si karrem qenin e Daryl. Te nesermen te tre nisen per ne Hilltop.

Rruges per ne Hilltop Michonne me grupin e Magnas hasin nje grup te vdekurish ne strehezen e vjeter te Magnes. Pasi lirohen nga ta vendosin ta kalojne naten aty pasi dielli po perendonte. Brenda ne strehez Luke gjen Stradivarin e tij. Michone nga prapa duke kujtuar se eshte nje arme ja hedh ne toke dhe e thyen. Luke hidherohet dhe fillon te tregoje histori se si muzika eshte ajo e cila i ndan njerezit nga kafshet dhe se si ajo i bashkon ato. Te nesermen ndeshen serish me nje grup te vdekurish. Magna i kerkon armet ne menyre qe edhe ata te luftojne. Shohin Bernien e vdekur i cili afrohet drejt tyre dhe Michonne i jep fund dhimbjeve te tij.

Ne Hilltop Jezus dhe Tara bisedojne rreth faktit se si Jezus mori drejtimin e Hilltop dhe se si ai duhet te jete me shume prezent ne Hilltop. Pas mberitjes se Daryl Carol dhe Henry nisen ne kerkim te Eugene.

 • Mysafir: Eleanor Matsuura (Yumiko), Dan Fogler (Luke), Nadia Hilker (Magna), Lauren Ridloff (Connie), Matt Lintz (Henry), Kerry Cahill (Dianne), C. Thomas Howell (Abitante di Hilltop).
 • Interpretues te tjere: Angel Theory (Kelly), James Chen (Kal), Karen Ceesay (Bertie), Matt Mangum (D.J.), Anthony Lopez (Oscar), Jackson Pace (Gage), Kelley Mack (Addy).
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 4.794.000

Evolucioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli origjinal: Evolution
 • Drejtuar nga: Michael E. Satrazemis
 • Skenari nga: David Leslie Johnson-McGoldrick

Permbledhja

Ne pyll Daryl, Aaron dhe Jesus zbulojne nje turme te vdekurish ne mes te fushes, nderkohe qe largohen nje oservator kureshtar i ndjek nga mesi i turmes.

Ne Alexandria Gabriel ndihmon Negan te meditoje ne qeline e tij. Negan e pergezon per lidhjen e tij me Rositen dhe krenohet se ka degjuar disa thashetheme tek thuhej se Rosita eshte plagosur. Teksa del nga qelia Barbara e informon se Rosita eshte e plagosur dhe gjendet ne Hilltop.

Ne Hilltop te gjithe futen brenda teksa Michonne dhe Magna paraqiten tek dera e Hilltop. Tara e takon ftohte dhe i thote se deri ne ardhjen e Jezus grupi mund te qendroje, por eshte ai i cili do jape miratimin nese ata do te qendrojne apo jo. Edhe Carol e takon ftohte dhe e njofton se Daryl, Aaron dhe Jesus kane dale per te kerkuar Eugene.

Daryl, Jesus dhe Aaron gjejne Eugene te fshehur. Eugene i terrorizuar i paralajmeron per rrezikun dhe se te vdekurit kane filluar te evolojne, por ata e marrin per te marre. Ne kete kohe qeni leh duke i njoftuar se turma eshte prane.

Ne pyll Henry dehet me shoket e rinj dhe ata fillojne te bejne lojra dhe te tallen me nje te vdekur. Henryt nuk i pelqen kjo gje dhe hidhet ne grope per te vrare te vdekurin. Djemte nuk e pelqejn ekete reagim dhe e lene aty.

Ne Alexandria Negan po luan me nje top tenisi ku shikon deren te levize lehte nga era. Dera eshte e hapur. Qendron nje moment, mediton, qesh dhe largohet.

Ne Hilltop, Tara dergon Earl ne burg ku qendron henry i mbyllur per sjellje te pahijshme. Earl e kercenon se do ta ridergoje ne mbreteri por me vone shikon tek ai veten kur ishte i ri dhe bente shume gabime. I premton se do te mesoje shume nga ai, por me pare duhet te beje 2 dite burg sipas rregullave.

Ne pyll Daryl ndez nje zjarr per te marre vemendjen e te vdekurve, por ata nuk turbullohen dhe drejtohen per nga Jesus, Aaron dhe Eugene te cilet perfundojne ne nje varreze te zhytyr ne mjergull. Djemte fillojne te vrasin te vdekurit. Michone, Magna dhe Youmiko vijne aty per ti ndihmuar. Jesus vret disa te vdekur me shpaten e tij, por kur shkon per t evrare te fundit, ai i shmanget dhe i kalon shpaten tej per tej duke ehedhur ne toke. Daryl e qellon ne koke nderkohe qe psheretues te tjere vijne dhe fillojne te luftojne. Nderkohe qe Aaron afrohet prane trupit te Jesus, Daryl shikon dicka rreth qafes se te vdekurt dhe ja pret ate duke zbuluar se ne te vertete ajo ishte nje maske. Nderkohe qe mendojne per cfare behej fjale, psheretimat behen me te forte duke e rrethuar grupin i cili mblidhet ne nje rreth.


 • Mysafir: Eleanor Matsuura (Yumiko), Dan Fogler (Luke), Nadia Hilker (Magna), John Finn (Earl Sutton), Lauren Ridloff (Connie), Matt Lintz (Henry), Kerry Cahill (Dianne)
 • Interpretues te tjere: Angel Theory (Kelly), James Chen (Kal), Matt Mangum (D.J.), Mandi Christine Kerr (Barbara), Jackson Pace (Gage), Kelley Mack (Addy), Joe Ando Hirsh (Rodney)
 • Shikueshmeria SHBA: Teleshikues 5.089.000


Armiku i Ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli origjinal: Adaptation
 • Drejtuar nga: Greg Nicotero
 • Skenari nga: Corey Reed

Permbledhja

Te rrethuar ne varreza arrijne te eliminojne disa njerez te veshur si Zombie dhe te nisen drejt Hilltop duke marre me vete trupin e pajete te Jesus

Ne Alexandria Negan tashme i lire tenton te largohet pertej mureve, por ndalohet nga Judith. Ai e bind ta lere te lire, duke i premtuar se nuk do t ejete me njeriu i dikurshem dhe se brenda ne qeli kishte ndryshuar. Ajo e lejon te largohet duke i thene se nese e shikon serish verdalle do te qellonte.

Ne Hilltop tara po organizon nje grup per te kerkuar Daryl dhe te tjeret, pasi u vonuan shume. Luke duke pare mungesen e Yumiko dhe Magnas ofrohet vullnetar dhe niset me Aiden. Nderkohe gjate rruges per ne Hilltop Daryl veren disa zombie mbi nje ure dhe se bashku me grupin shikojne nese ka njerez te fshehur pas tyre. Pasi vrasin te gjithe marrin peng nje vajze e cila u dorezua.

Ne Hilltop grupi rikthehet dhe me trupin e Jesus nderkohe qe vajzen e cojne ne qeli per ta marre ne pyetje, por ajo nuk tregon gje. Pas varrimit te Jesus Daryl hyn ne qeli duke kercenuar vajzen, por ajo serish nuk flet. Michonne largohet me njerezit e saj per te njoftuar banoret e Alexandrias rreth rrezikut qe i kanosen. Nderkohe Siddiq ndreq kemben e Eugene, i cili me vone perpiqet ti hape zemren Rositas. Ajo largohet dhe Siddiq e ndjek nga pas. Duke vjellur ajo i thote atij se eshte shtatzene dhe pret nje femije nga ai. Eugene e degjon.

Aiden dhe Luke gjejne disa shigjeta te youmikos ne peme. Ky i fundit i thote se jane lene per te treguar vendodhjen e tyre dhe vendsoin ti ndjekin edhe pse ne largesi shikojne nje turme me Zombie.

Negan i rikthyer ne Streheze e gjen ate te braktisur dhe shikon se ai vend nuk i perket me. keshtu vendos te rikthehet ne qeline e tij ne Alexandria.

Luke dhe Aiden gjenden ne pyll te rrethuar nga te vdekurit te cilet cuditerisht nuk po i sulmojne, por qendrojne ne kembe pa levizur. Nderkohe nje grua e veshur si zombie del nga rreshtimi duke i drejtuar pushken.


 • Mysafir: Eleanor Matsuura (Yumiko), Dan Fogler (Luke), Nadia Hilker (Magna), Brett Butler (Tammy Rose), Cailey Fleming (Judith Grimes), Matt Lintz (Henry), Cassady McClincy (Lydia), Samantha Morton (Alpha).
 • Interpretues te tjere: Matt Mangum (D.J.), Karen Ceesay (Bertie), Anthony Lopez (Oscar), Gustavo Gomez (Marco).
 • Shikueshmeria SHBA: teleshikues 5.156.000

Omega[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shperblimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pika e Shperndarjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenjat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qetesia perpara Stuhise[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stuhia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]