Abrahami Ford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Abraham Ford është nje nga personazhet te The Walking Dead, (sezoni 4 - 7), interpretuar nga Michael Cudlitz.

Eshte nje rreshter i ushtrise se SHBA, i cili pas humbjes se gruas dhe dy vajzave te tij behet lideri i nje grupi te formuar nga shkencetari Eugene Porter dhe nga e fejuara e tij Rosita Espinosa. Ka si objektiv dergimin e Eugene ne Washington pasi ky i fundit ka nje kure per epidemine e rene. Ne sezonin e peste zbulon se Eugine e ka genjyer rreth qellimeve te tij dhe e sulmon rende. Ne sezonin e gjashte merr pjese me Daryl dhe Sashan ne largimin e turmes se te vdekurve nga Alexandria ku ndeshet me nje grup te shpetimtareve. Vritet nga Negan i cili e godet me shkopin e tij te bejzbollit disa here ne koke.