USB-C

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konektori USB-C me një laptop Macbook Pro.

USB-C (i njohur siç duhet si USB Type-C; zakonisht vetëm SI Type-C) është një sistem lidhës USB 24-pin me një lidhës rrotullues simetrik. Emërtimi C i referohet vetëm konfigurimit fizik të lidhësit ose faktorit të formës dhe nuk duhet të ngatërrohet me aftësitë specifike të lidhësit, të cilat përcaktohen nga specifikimet e tij të transferimit (si USB 3.2). Lidhësi USB-C ka simetri rrotulluese: një prizë mund të futet në një prizë në cilindo orientim.

Specifikimi USB Type-C 1.0 u publikua nga Forumi i Implementuesve të USB (USB-IF) dhe u finalizua në gusht 2014.[1] Ai u zhvillua afërsisht në të njëjtën kohë me specifikimin USB 3.1. Në korrik 2016, ai u miratua nga IEC si "IEC 62680-1-3".[2]

Një pajisje me një lidhës Type-C nuk zbaton domosdoshmërisht USB, shpërndarjen e energjisë USB ose ndonjë modalitet alternativ: lidhësi Type-C është i zakonshëm për disa teknologji, ndërsa detyron vetëm disa prej tyre.[3]

USB 3.2, i lëshuar në shtator 2017, zëvendëson standardin USB 3.1. Ai ruan modalitetet ekzistuese të të dhënave USB 3.1 SuperSpeed dhe SuperSpeed+ dhe prezanton dy mënyra të reja transferimi SuperSpeed+ përmes lidhësit USB-C duke përdorur funksionimin me dy korsi, me shpejtësi të dhënash prej 10 dhe 20 Gbit/s (~1,2 dhe 2,5 GB/s).

USB4, i lëshuar në 2019, është standardi i parë i protokollit të transferimit USB që disponohet vetëm përmes USB-C.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Howse, Brett (12 gusht 2014). "USB Type-C Connector Specifications Finalized". Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2014. Marrë më 28 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "IEC Formally Adopts USB Type-C, USB Power Delivery and USB 3.1 Specifications". 13 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 10 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "USB Type-C Overview" (PDF). usb.org. USB-IF. 20 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)