Ubej ibën Halef

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ubej ibn Khalaf)

Ubay ibn Khalaf (Arabisht: أبي بن خلف) ishte jo-muslimanë dhe armik i profetit Muhammed.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai pagoi shpërblesën e tij pas Betejës së Bedrit, por u vra nga Muhammedi me shtizë në Betejën e Uhudit.

Ibn Kajim el-Xheuzi tha - duke shpjeguar Betejën e Uhudit:[1]

Muhammedi u kthye kah muslimanët dhe i pari që e njohu nën armaturën e tij ishte Ka'b ibn Malik, i cili bërtiti në krye të zërit të tij: "O muslimanë! Gëzohuni! Ky është i Dërguari i Allahut. Ai e tregoi atë për të qetësuar, dhe muslimanët u mblodhën rreth tij dhe shkuan me të në kodrën malore ku ai kishte fushuar. Midis tyre ishin Ebu Bekri, Omeri, Aliu, El-Harith ibn el-Simmah el-Ensari dhe të tjerë. Kur iu afruan malit, Ubayy ibn Khalaf, i cili ishte në një kalë me emrin e të cilit ishte al-Iwadh, e kapi Muhammedin. Armiku i Allahut kishte pohuar se do të vriste të atë duke e hipur këtë kalë. Kur i afrohej atij, Muhammedi mori një shtizë nga el-Harith ibn el-Simmah dhe e vrau atë me të. E goditi atë në klavikulën e tij dhe armiku i Allahut u tërhoq në humbje. Mushrikët i thanë: "Për Allahun, s'ka asgjë të keqe me ty. Ai tha: "Pasha Allahun, nëse ka ndodhur me mua familja e Dhu'l-Majaaz, ata do të kishin vdekur. Ai e ushqente kalin e tij në Meke dhe thoshte: "Do ta vras ​​Muhammedin duke e hipur në atë. Lajmi i kësaj gjëje arriti tek Muhammedi dhe ai tha: "Përkundrazi do ta vras nëse do Allahu." Kur e goditi atë, armiku i Allahut kujtoi se Muhammedi kishin thënë: "Më tepër unë do ta vras", dhe ai ishte i sigurt se do të vdiste nga kjo plagë. Dhe ai vdiq nga ai në Sarif kur u kthye në Mekë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Did Prophet kill any of mushrikeen". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)