Uccle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uccle
Komunë
noform
Shkolla e lartë franceze Jean Monnet
Stema_figura
Emblema
Flag of Uccle.svg
Flamuri
Vendndodhja
Uccle is located in Belgjika
Uccle
Uccle

Koordinatat: 50°48′V 04°20′L / 50.800°V 4.333°L / 50.800; 4.333

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Brukseli
Kryetari i Bashkisë Marc Cools
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.91 km2
Popullsia 81,944 banorë
Dendësia 3,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1180
Prefiksi 02
Faqja Zyrtare www.uccle.be

Uccle (Holandisht: Ukkel) është një nga 19 komuna e cila ndodhet në rajonin Brukselit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uccle ka klimë oqeanike. Temperatura më e nxehtë e regjistruar ishte 38,8 ° C më 27 qershor 1947, ndërsa temperatura më e ftohtë e regjistruar ishte -21.1 ° C më 25 janar 1881. Temperatura mesatare vjetore është 10.4 °C.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]