Udhetim me qender te tokes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Një udhëtim në Qendrën e Tokës (frëngjisht: Voyage au centre de la Terre, përkthyer edhe nën tituj Udhëtim në Qendrën e Tokës dhe Një udhëtim për të punëve të brendshme e Tokës), është një klasik 1864 shkence,roman nga Jules Verne . Historia ka të bëjë me një profesor gjerman (Otto Lidenbrock në origjin frënge, [1] Hardwigg Profesor Von në përkthimin më të zakonshme në anglisht [2]), i cili beson se ka tuba vullkanik qe shkonin në drejtim të qendrës së Tokës. Ai, nipi i tij Axel, dhe Hans udhezuesi i tyre hasen ne shumë aventura, duke përfshirë edhe kafshët prehistorike dhe rreziqet natyrore, përfundimisht dalin në sipërfaqe përsëri në Italinë e Jugut. Organizma të gjallë ata takohen reflektojnë kohës gjeologjike, vetëm si shtresa rock bërë më të vjetra dhe më të vjetër aq më i thellë ata të udhëtojnë, të kafshëve të bëhet gjithnjë e më shumë të lashtë të afërt personazhet qasje në qendër. Nga një pikëpamje shkencore, kjo histori nuk ka moshë mjaft, si dhe tregime të tjera Verne, pasi që shumica e ideve të tij për atë që e brendija e Tokës përmban kanë qenë të rëndë që hodhi poshtë. Megjithatë, një pikë redeeming në histori është besimi i vet Verne-së, tha në kuadër të romanit nga pikëpamja e një personazhi, që pjesa e brendshme e Tokës ka me të vërtetë ndryshon nga ai që personazhet parashikojnë. Një nga idetë kryesore Verne me tregimet e tij ishte edhe për edukimin e lexuesve, dhe duke e vendosur krijesa të ndryshme të shuhen personazhet takohen në epokën e saktë e tyre gjeologjike, ai është në gjendje për të treguar se si bota dukej një kohë të gjatë më parë, që shtrihen nga mosha akull me dinosaurët.

Historia fillon më e diel 24 maj 1863, në shtëpinë Lidenbrock në Hamburg, me Profesor Lidenbrock nxiton në shtëpi për të lexoj blerjen e tij të fundit, një dorëshkrim origjinal runik të një sagë islandeze shkruar nga Snorri Sturluson ("Heimskringla", kronika e mbretërve Norvegjisht që sundonin në Islandë). Ndërsa duke kërkuar nëpërmjet librit, Lidenbrock dhe nipi i tij Axel të gjetur një shënim të koduar shkruar në alfabetin runik. (Ky është një tregues i parë i dashurisë Verne për kriptologji. Kodifikua, mesazhe të fshehta ose të paplota, si një mjet komplot do të vazhdojë të shfaqet në shumë nga veprat e tij dhe në çdo rast Verne shkon një rrugë të gjatë për të shpjeguar jo vetëm kodin e përdorur, por edhe mekanizmat e përdorur për të marrë tekstin origjinal.) Lidenbrock dhe Axel përktheni shenjat runik në shkronja latine, duke zbuluar një mesazh të shkruar në një kod me sa duket i çuditshëm. Lidenbrock përpjekjet e një decipherment, zbrisni mesazhi të jetë një lloj shifër transpozimit, por rezultatet e tij janë po aq të pakuptimta si origjinale. Profesor Lidenbrock vendos të bllokohet të gjithë në shtëpi dhe të detyruar veten dhe të tjerët (Axel, dhe çupë, Marta) për të shkuar pa ushqim deri sa ai të çara kodin. Axel zbulon përgjigje kur shpërndanin vetë me tekstin deshifruar:. Decipherment Lidenbrock ishte korrekte, dhe ka nevojë vetëm për të lexuar prapa për të zbuluar fjali e shkruar në latinisht i përafërt [3] Axel vendos në mbajtjen sekret të fshehur nga Profesor Lidenbrock, por pas dy ditësh pa ushqim, ai nuk mund të qëndrojë urisë dhe zbulon sekretin për të xhaxhait të tij. përkthehet Lidenbrock shënim, e cila është shpallur që të jetë një shënim mesjetar me shkrim nga ana e (imagjinar) Islandisht Saknussemm Arne alkimist, i cili pretendon të ketë zbuluar një pasazh në qendër të Tokës përmes Snæfellsjökull në Islandë. Në çfarë Axel quan Latine keq, mesazhi i deshifruar thotë:


Kroptogram runik "Në Snefflls [sic] Kem delibat Iokulis kraterem hije Skartaris Iulii brenda deskende kalendas, audas uiator, te [sic] terrestre attinges kentrum. feki KOD. Saknussemm Arne. " Në pak më të mirë Latine, me gabime të ndryshuar: "Në Sneffels craterem Joculis, delibat quem hije Scartaris, Julii brenda kalendas descende, audax udhëtar, et terrestre attinges centrum; Feci burgos. Saknussemm Arne " që, kur të përkthyer në anglisht, thotë: "Zbresin, udhëtar të guximshme, në krater të Snæfellsjökull, që hija e prek Scartaris (lit: shijet) para kalendat e korrik, dhe ju do të arrijnë në qendër të tokës, që kam bërë. Saknussemm Arne "


Snæfellsjökull. Profesor Lidenbrock është një njeri i padurim të habitshme, dhe niset për Islandën menjëherë, duke marrë nipi i tij ngurrojnë me të. Axel vazhdimisht përpiqet për arsye me të, duke shpjeguar frikën e tij të zbritur në një vullkan dhe vënien përpara teori të ndryshme shkencore se pse rruga është e pamundur, por nuk arrin të bëjë Profesor Lidenbrock shih pikën e tij të parë. Pas një udhëtimi të shpejtë nëpërmjet Lübeck dhe Kopenhagë, ata mbërrijnë në Reykjavík, ku dy të prokurojë shërbimet e Hans Bjelke (një danez që flet gjahtar islandez eiderdown) si udhërrëfyes të tyre, dhe me rrugë tokësore të udhëtimit në bazë të vullkan. Në fund të qershorit ata të arrijnë të vullkan, e cila ka tre kratere. Sipas mesazh Saknussemm-së, kalimi në qendër të Tokës është nëpërmjet kraterit ai që është prekur nga hija e një kulm mal aty pranë në mesditë. Megjithatë, teksti gjithashtu thotë se kjo është e vërtetë vetëm gjatë ditëve të fundit të muajit qershor. Gjatë ditëve të ardhshme, me korrik afrohet me shpejtësi, koha është shumë e re për çdo hijet. Axel heshtje gëzohet, duke shpresuar se kjo do të imponojë xhaxhait të tij të heqë dorë nga projekti dhe të kthehen në shtëpi. Në ditën e fundit, edhe pse, dielli del dhe majat e malit tregon kraterit të saktë për të marrë.


Udhëtarëve të zbuluar një shpellë gjigande të mbushur me kërpudha parahistorike. Pas zbritur në këtë krater, të tre udhëtarët u nisën në thellësi të Tokës, ndeshi shumë fenomene të çuditshme dhe rreziqe të mëdha, duke përfshirë edhe një dhomë të mbushur me gaz djegëse, dhe puse të pjerrta të njëanshëm rreth "rrugë". Pas marrjes së një kthesë të gabuar, ata të drejtuar nga uji dhe Axel pothuajse vdes, por çezmat Hans në një lumë nëntokësor fqinje. Lidenbrock dhe emri Axel lumë që rezultojnë të "Hansbach" në nder të tij dhe të tre janë ruajtur. Në një pikë tjetër, Axel bëhet ndarë nga të tjerët dhe është humbur disa milje prej tyre. Për fat të mirë, një dukuri të çuditshme akustike lejon atij për të komunikuar me ta nga disa kilometra larg, dhe ata janë ribashkuar shpejt. Pas zbritur shumë kilometra, duke ndjekur rrjedhën e Hansbach, ata arrijnë një shpellë unimaginably madhe. Kjo botë të nëndheshme është ndezur nga gazi ngarkesë elektrike në tavan, dhe është e mbushur me një oqean shumë të thellë nëntokësore, të rrethuar nga një bregdet shkëmbor i mbuluar me pemë ngurtësuar dhe kërpudha gjigande. Udhëtarët të ndërtuar një traget nga pemët dhe nisem në lundrim. Emrat Profesor këtë det në detin Lidenbrock. Ndërsa në ujë, ata e shohin krijesa të ndryshme parahistorike të tilla si një ihtiozavr gjigande, e cila lufton me një Plesiosaurus dhe fiton. Pas betejës në mes të monsters, partia vjen përmes një ishull me një ngrohës uji të madh, që emrat Lidenbrock "Axel Island". Një stuhi rrufeja përsëri kërcënon të shkatërrojë trap dhe pasagjerët e tij, por në vend të hedh tyre mbi bregdetin. Kjo pjesë e bregdetit, Axel zbulon, është i gjallë me bimë parahistorik dhe format e jetës shtazore, duke përfshirë insektet gjigande dhe një tufë të mastodons. Në një plazh i mbuluar me eshtra, Axel zbulon një kafkë të tepërt njerëzore. Axel dhe Lidenbrock sipërmarrje një farë mënyre në pyll prehistorike, ku Profesor Lidenbrock vë në dukje, në një zë të dredhur, një parahistorik të njeriut, më shumë se dymbëdhjetë këmbë në lartësi, mbështetur mbi një pemë dhe shikuar një tufë të mastodons. Axel nuk mund të jetë i sigurt, nëse ai e ka parë me të vërtetë njeri apo jo, dhe ai dhe profesor debat Lidenbrock nëse ose jo një qytetërim proto-të njeriut në të vërtetë ekziston deri tani nëntokësore. Të tre çudi në qoftë se krijesë është një majmun njeri-si, ose një njeri të ngjashme me majmunët. Të shikuarit e krijesë është konsideruar pjesa më alarmuese të tregimit, si dhe hulumtuesit të vendosë se ajo nuk është më mirë për të njoftuar atë për praninë e tyre si ata frikësohen se mund të jetë armiqësor. Udhëtarët të vazhdojnë për të eksploruar bregdetin, dhe për të gjetur një korridor shënuar nga Saknussemm si rrugën përpara. Megjithatë, është bllokuar nga ajo që duket të jetë një shpellë të kohëve të fundit-në dhe tre dëshpërim në qenë në gjendje të çajë rrugën e tyre nëpër mur graniti. Adventurers plan të shpërthimit në shkëmb me pambuk armë dhe nga vozis për në det për të shpëtuar nga shpërthimi. Pas ekzekutimit të planit, megjithatë, ata zbulojnë se pas rockfall ishte një gropë në dukje të pafund, jo një pasazh në qendër të tokës. Udhëtarët janë përfshiu larg si deti Rushes në boshllëk të madh të hapur në terren. Pas orëve të shpenzimeve duke u përfshinë së bashku me shpejtësi rrufe nga uji, trap përfundon brenda një oxhak i madh vullkanik mbushur me ujë dhe magmë. Tmerruar, të tre janë nxituan lart, përmes mbytje ngrohje, dhe janë të hidhet mbi sipërfaqe nga një anë-ndenja e një vullkan. Kur ata të rimarrë ndërgjegjes, ata zbulojnë se ata kanë qenë të nxirret nga vullkan aktiv në Isle of Stromboli. Ata kthehen në Hamburg për brohoritje të madhe - Profesor Lidenbrock është përshëndetur si një nga shkencëtarët të madh të historisë, Axel martohet Gräuben e tij i dashur, dhe Hans përfundimisht kthehet në jetën e tij paqësore në Islandë. Profesor ka disa keqardhje se udhëtimin e tyre u ndërpre. Në fund të librit, Axel dhe Lidenbrock të kuptojë pse busull e tyre u sillet cuditerisht pas udhëtimit të tyre në trap. Ata e kuptojnë se gjilpërë ishte duke treguar rrugën e gabuar pasi u godit nga një fireball elektrike e cila gati e shkatërroi trap prej druri. [Redaktoni] frymëzim

Libri është i frymëzuar nga Evidencat gjeologjike Charles Lyell për të Antikitetit të Njeriut të 1863 (dhe ndoshta i ndikuar edhe nga puna më herët terren të thyer Lyell's "parimet e gjeologjisë", botuar 1830-1833). Deri në atë kohë gjeologjisë kishte braktisur një llogari të saktë biblike e zhvillimit të Tokës dhe kjo ishte menduar në përgjithësi se në fund të periudhës së fundit akullnajore shënoi daljen e parë të njerëzimit, por Lyell tërhoqi mbi gjetjet e reja për të vënë origjinën e qënieve njerëzore shumë më mbrapa në të kaluarën gjeologjike të thellë. Libri Lyell gjithashtu e ndikuar 1867 botimi i dytë Louis Figuier e La Terre avant le përmbytje që përfshinte ilustrime dramatike të burrave dhe grave të egër veshur lëkurat e kafshëve dhe akseve vetos guri, në vend të kopshtit të Edenit treguar në edicionin e 1863. [4]