Odiseu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Uliksi)
Jump to navigation Jump to search
Odiseu me plis, vazo me figura të kuqe apuliane.
Kreu i Odiseut me një plis, i përshkruar në një monedhë të shekullit III p.e.s. nga Itaka.

Odiseu (greqisht të lashtë: Ὀδυσσεύς, Ὀδυσεύς) ose Uliksi (latinisht: Ulyssēs, Ulixēs) ishte një mbret legjendar ake i Itakës dhe heroi i poezisë epike të Homerit, Odiseja. Odiseu gjithashtu luan një rol kyç në Iliadën e Homerit dhe në vepra të tjera në të njëjtin ciklin epik.

Biri i Laertit dhe Antikleas, burri i Penelopes dhe babai i Telemakut, Odiseu është i njohur për shkëlqimin e tij intelektual, mashtrimin dhe shkathtësinë (polytropos), dhe kështu njihet nga epiteti "Odiseu dinak" (mētis, ose "inteligjencë dinake"). Ai është më i famshëm për udhëtimin e tij ose për "kthimin në shtëpi", i cili zgjati dhjetë vjet të jashtëzakonshëm pas Luftës dhjetëvjeçare të Trojës.[1]

Prejardhja e emrit[redakto | redakto tekstin burimor]

Prejardhja[redakto | redakto tekstin burimor]

Para luftës së Trojës[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë luftës së Trojës[redakto | redakto tekstin burimor]

Udhëtimi në shtëpi në Itaka[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Entry Ὀδυσσεύς at Henry George Liddell and Robert Scott, A Greek–English Lexicon, 1940.

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]