Uliksi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Odiseja)
Shko te: navigacion, kërko
Uliksi, interpretuar nga Bekim Fehmiu në filmin e 1969, L'Odissea

Uliksi (greq. Odysseus, lat. Ulixes) është një figurë e mitologjisë greke i biri i Laertit dhe i bashkëshortës së tij, Antiklesë, mbret i Itakës është heroi simbol i zgjuarsisë (dinakërisë) në mitologjinë greke gjatë luftës së Trojës i njohur si mbreti i Itakës.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Entry Ὀδυσσεύς at Henry George Liddell and Robert Scott, A Greek–English Lexicon, 1940.

Lidhje[redakto | redakto tekstin burimor]