Universiteti el-Ez'her

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Universiteti Al-Azhar)
Jump to navigation Jump to search
Universiteti Al-Az'har, Kajro

Universiteti el-Ez'her (arabisht: جامعة الأزهر) është një ndër universitetet më të vjetra në botë, i vendosur në KajroEgjjiptit. Është themeluar në vitin 970 nga dinastia shi'ite fatimide. Është i lidhur me xhaminë el-Ez'her.[1]

Shih dhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Al-Azhar Universitywww.muslimheritage.com