Universiteti Hebraik i Jeruzalemit

Coordinates: 31°46′33″N 35°12′00″E / 31.77583°N 35.20000°E / 31.77583; 35.20000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

31°46′33″N 35°12′00″E / 31.77583°N 35.20000°E / 31.77583; 35.20000

Univerziteti

Universiteti hebraik i Jeruzalemit (hebraisht: האוניברסיטה העברית בירושלים Ha-Universita ha-Ivrit bi-Yerushalayim; Arabisht: الجامعة العبرية في القدس El-Xhami'ah el-Ibriyyah fi al-Quds; shkurtuar HUJI) universiteti i dytë më i vjetër, i themeluar në vitin 1918, 30 vjet përpara shtetit të Izraelit. Universiteti hebre ka tre kampusë në Jeruzalem dhe një në Rehovot. Biblioteka më e madhe në botë për studimin e hebrenjve gjendet në kampusin Edmond J. Safra Givat Ram.

Universiteti ka 5 spitale të lidhura mesimore, duke përfshirë Qendrën Mjekësore Hadassah, 7 fakultete, më shumë se 100 qendra kërkimore dhe 315 departamente akademike. Një e treta e të gjithë kandidatëve të doktoraturës në Izrael po studiojnë në Universitetin Hebraik.

Bordi i parë i Guvernatorëve përfshinte Albert Ajnshtajn, Sigmund Freud, Martin Buber dhe Chaim Weizmann. Katër nga kryeministrat e Izraelit janë alumni të Universitetit Hebraik. Në dekadën e fundit, tetë studiues dhe alumni të Universitetit morën çmimin Nobel, një u ndanë me Medaljen e Fushatave dhe një tjetër Çmimi Turing.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]