Universiteti i Mostarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Mostarit (kroatisht: Sveučilište u Mostaru; Latin: Universitas Studiorum Mostariensis) është universitet publik dhe ndodhet në Mostar, Bosnjë dhe Hercegovinë.

Universiteti i Mostarit
Sveučilište u Mostaru
Latin: Universitas Studiorum Mostariensis
LlojiPublik
Themelimi11 shkurt 1977[1]
RektoriZoran Tomić
Studentë9417
KampusiUrban
AffiliationsUniversititi i Mostarit
Faqja zyrtareFaqja Zyrtare

Universiteti ka dhjetë fakultete dhe një Akademi të Arteve të Bukura, me 50 diploma, 46 specializime dhe 70 grupe studimore. Kjo e bën Universitetin e Mostarit një nga universitetet më të larmishme në vend.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizimi dhe administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Povijest Sveučilišta u Mostaru
  2. ^ "Počela nova akademska godina za 16 000 studenata Sveučilišta u Mostaru" (në kroatisht). Grad Mostar. 1 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014. Marrë më 16 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]