Universiteti i Tybingenit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Tybingenit
Latin: Universitas Eberhardina Carolina
LlojiUniversitet publik
Themelimi1477
Studentë27,132 (2012/2013)
KampusiTybingen, Gjermani‎
Faqja zyrtarewww.uni-tuebingen.de

Universiteti i Tybingenit (gjermanisht: Eberhard Karls Universität Tübingen), i themeluar në vitin 1477, është një UniversitetiTybingen, Baden-Vyrtemberg.

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti është i përbërë nga 14 fakultete, disa prej të cilave janë të ndara në departamente. [1]

 • Teologjia Protestante
 • Teologjia Katolike
 • Juridiku
 • Ekonomi dhe Administrim Biznesi
 • Medicina
 • Filozofia dhe Historia
 • Shkencat Social dhe bihevioristike
 • Fakulteti i Gjuhëve Moderne
 • Shkencat Kulturore
 • Matematikë dhe Fizikë
 • Kimi dhe Farmaci
 • Biologji
 • Gjeoshkenca
 • Informacioni dhe Shkenca Njohëse

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Eberhard Karls Universität Tübingen – Faculties Arkivuar 7 shkurt 2007 tek Wayback Machine. University of Tübingen, 15 December 2005. Retrieved on 30 January 2007.