Unknown Mortal Orchestra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Unknown Mortal Orchestra
Unknown Mortal Orchestra (2015).jpg
Unknown Mortal Orchestra duke performuar në Sala Apolo në Barcelonë, Spanjë në vitin 2015
Informacione


PrejardhjaAuckland , Zelandë e Re / Portland, Oregon, Shtetet e Bashkuara
ZhanriPsychedelic rock, R&B, indie rock, garage rock, lo-fi
LabelFat Possum, Jagjaguwar
Vite aktiv2010-akoma aktiv
Bashkëpunim(e) meBlouse, The Mint Chicks
Anëtarët
Ruban Nielson (kitarë, vokale kryesore)
Jake Portrait (bas)
Amber Baker (bateri)
Quincy McCrary (sint)
Ish-anëtarët
Julien Ehrlich
Gregory Rogove
Riley Geare
Webfaqja
unknownmortalorchestra.com

Unknown Mortal Orchestra është një bend Amerikan dhe Zelandez roku i përbërë nga këngëtar, kitarist dhe kompozitor Ruban Nielson, basist Jake Portrait, pianist Quincy McCrary, dhe baterist Amber Baker. Grupi u formua nga Nielson (ish-pjesëtar i The Mint Chicks).

Historia[redakto | përpunoni burim]

Formimi[redakto | përpunoni burim]

Këngëtari dhe kitaristi Ruban Nielson lëshoi këngën "Ffunny Ffrends" në profilin anonim të Bandcamp-it të tij më 17 maj, 2010.[1] Në të nuk kishte informacion të më tutjeshëm dhe asnjë të dhënë se kush e krijoi atë. Për një ditë, kënga kishte marrë mirënjohje të rëndësishme nga blogje të pavarura muzike si Pitchfork. Nielson eventualisht tregoi se kënga është nga Unknown Mortal Orchestra.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Ffunny Ffrends nga Unknown Mortal Orchestra". Bandcamp. 17 maj, 2010. Arkivuar nga origjinalja me datë 9 qershor, 2010. Risjellur më 19 prill, 2016.