Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas)
Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas) is located in Shqipëria
Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas)
Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas) në hartë
Lloji Arkitekturë
Vendndodhja Duhanas, Berat, Shqipëri
Koordinatat 40°42′52″V 19°59′21″L / 40.714381°V 19.989086°L / 40.714381; 19.989086Koordinatat: 40°42′52″V 19°59′21″L / 40.714381°V 19.989086°L / 40.714381; 19.989086
Ndërtuar Shek XVIII
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 08.08.1980
Nr. i referencës BR451
Tipologjia Urë Me Një Qemer Të Madh Qëndror Dhe Dy Dritare Shkarkuese

Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas) është një monument i trashëgimisë kulturore në [[ Duhanas]], rrethi i në qarkun e Beratit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar më "08.08.1980".

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BERATIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 10 qershor 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]