Ura e Bardhë, Duhanas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas)
Ura e Bardhë, Duhanas is located in Shqipëria
Ura e Bardhë, Duhanas
Ura e Bardhë mbi Perroin e Zagorës (Duhanas) në hartë
Lloji Arkitekturë
Vendndodhja Duhanas, Berat, Shqipëri
Koordinatat 40°42′52″V 19°59′21″L / 40.714381°V 19.989086°L / 40.714381; 19.989086Koordinatat: 40°42′52″V 19°59′21″L / 40.714381°V 19.989086°L / 40.714381; 19.989086
Ndërtuar Shek XVIII
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 08.08.1980
Nr. i referencës BR451
Tipologjia Urë Me Një Qemer Të Madh Qëndror Dhe Dy Dritare Shkarkuese

Ura e Bardhë ose Ak Qypri mbi Perroin e Zagorës është një monument i trashëgimisë kulturore në Duhanas, rrethi i në qarkun e Beratit, Shqipëri.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar më "08.08.1980".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BERATIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 11 tetor 2017. Marrë më 10 qershor 2017.