Jump to content

Uxhda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uxhda
وجدة‎‎
Qytet
Pamje e qytetit në Maroku nga rruga N6
Pamje e qytetit në Maroku nga rruga N6
Popullsia
 • Gjithsej494,252
{{{postal_code_type}}}
60000

Uxhda (Arabisht: وجدة) është qytet në Maroku. Ndodhet rreth 15 kilometra në perëndim të kufirit me Algjerinë dhe 55 kilometra në jug të Detit Mesdhe.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uxhda ka klimë mesdhetare. Rreshjet e shiut janë mes 300 mmm dhe 500 mm në vit. Në Uxhda rrallë bie borë, hera e fundit që ka ra borë ka qenë më 5 shkurt 2012. Moti në Uxhda është e ftohtë në dimër dhe e nxehtë në verë.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Angads ndodhet 12 kilometra në veri të qytetit, i cili ka lidhje të fluturimit në Amsterdam, Bruksel, Madrid, Paris dhe Marseille.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]