Vårgårda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vårgårda
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Rajoni i Västergötland
Provinca Västergötland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,31 km2
Dendësia 1,192 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Vårgårda është qendër banimi në Västergötland me 5,133 banorë sipas vitit 2010.

Ndërtesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjimnazi në Vårgårda

Në këtë qytet ka gjimnaz me emrin "Sundlergymnasiet". Shkolla e ka marrë emrin e Fredrik Sundlerit, që shihet si themelues i qytetit.