Vërshimet në Shqipëri (2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vërshimet në Shqipëri në vitin 2010 janë bërë të njohura pas rrjeshjeve disa ditëshe në fillim të vitit. Si pasojë e këtyre rreshjeve dhe frigës së shpërthimit të pragjeve të hidroentraleve është bërë lëshimi i ujit të akumuluar i cili ka vërshuar sipërfaqet më të ulta.[1] Disa banorë, shtëpit e të cilëve kanë përsuar apo pritej të pësonin nuk kanë pranuar të i lëshojnë vendbanimet e tyre.[1]. Vërshimet edhe përkundër ndihmës së ushtrisë nuk janë vënë nën kontroll edhe pas 3 ditësh.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 janar 2010. Marrë më 5 janar 2010.