Vallja e Flamujve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vallja e Flamujve është një film shqiptar i regjizorit Edmond Budina. Filmi trajton çështjen delikate të pretendimeve territoriale të Greqisë mbi Shqipërinë Jugore, e ashtëquajtura prej tyre Epiri i Veriut. Filmi tregonë sesi njerëzit ndërtojnë varreza monumentale, zhvarrosin të vdekurit dhe dhunojnë varret duke fshirë kujtimet e tyre, duke e treguar këtë si diçka të ngjashme me atë që ka ndodhur përgjatë kufirit Shqiptaro-Grek. Nga ana tjetër në Greqinë veriore, Shqipëtarët kërkojnë pronat e tyre, tokat dhe varret e paraardhesve të tyre. [1]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Edmond Budina
  • Prodhuar nga: ERA FILM (Albania) DDSCRL (Italy)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nga Botimi Albanian Film Center Qendra Kombetare e Filmit (2006-2010)