Vansbro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vansbro
Qytet
noform
Libraria (dhe institucionet të tjera)
Vendndodhja
Vansbro is located in Suedia
Vansbro
Vansbro

Koordinatat: 60°30′36″V 14°13′38″L / 60.51000°V 14.22722°L / 60.51000; 14.22722

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Dalarna
Qarku Qarku Dalarna
Komuna Komuna Vansbro
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.51 km2
Popullsia 2,116 banorë (2017)
Dendësia 60,28 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 780 50
Prefiksi 0281
Koordinatat 60° 30′ 36″ Veri

14° 13′ 38″ Lindje

Vansbro është qytet në qarkun Dalarna, Suedi. Vansbro ndodhet 90,5 km në perëndim të Borlänge.

Vansbro është i njohur për Vansbrosimningen ("Noti Vansbro") mbahet çdo muaj të korrikut që nga viti 1950. Pjesëmarrësit notojnë 2,000 metra në Vanån dhe 1,000 metra në lumin Västerdal.