Jump to content

Vansbro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vansbro
Qytet
Libraria (dhe institucionet të tjera)
Libraria (dhe institucionet të tjera)
Popullsia
 • Gjithsej2.116
{{{postal_code_type}}}
780 50

Vansbro është qytet në qarkun Dalarna, Suedi. Vansbro ndodhet 90,5 km në perëndim të Borlänge.

Vansbro është i njohur për Vansbrosimningen ("Noti Vansbro") mbahet çdo muaj të korrikut që nga viti 1950. Pjesëmarrësit notojnë 2,000 metra në Vanån dhe 1,000 metra në lumin Västerdal.