Vapa (Senicë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vapa)
Jump to navigation Jump to search
Vapë
Вапа
Fshat
Vendndodhja
Vapë is located in Serbia
Vapë
Vapë

Koordinatat: 43°17′41″V 20°2′37″L / 43.29472°V 20.04361°L / 43.29472; 20.04361

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Senicë
Komuna Zllatibor
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 17′ 41″ Veri

20° 2′ 37″ Lindje

Vapë (serbisht: Вапа/Vapa) është fshat në komunën e Senicës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim e ka marrë e mrin nga fjala shqipe Vapë - vapa.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisësë vitit 2002 ky vendbanim ka pasur 230 banorë . Popullsia në këtë vendbanim është mjaft e oshuar dhe arrinë mesatarisht 39.3 vjet.

Ky vendbanim ka popullsi të përzier me 53% popullsi boshnjake dhe të tjerët përbëjnë popullsinë serbe.

Popullsia ka shënuar rënje nga regjistrimi i vitit 1948 nga 513 banorë në 230 sa ka pasur në regjistrimin e fundit. Emigrim ka pasur sidomos të popullsisë bosnjake në drejtim të Sarajevës, Shkupit dhe për në Turqi.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Ejup Mushoviq: Novi Pazar i okolina, faqe 90

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]