Varka me vela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Bavaria 36 në Adriatik

Varka me vela ose barka me vela është një mjeti i thjeshtë lundrimi që vihet në lëvizje me vela. Përmasat e saj dallojnë nga anija me vela.

Varkat me vela mund të ndahen në varka me një bark ose me shumë barqe, si p.sh. katamarani. varkat me vela më të gjata se 10 m dhe me dhoma dhe një kuzhinë quhen jahte me vela. Ato me dhoma dhe kuzhinë me më pak se 10 m quhen "varka ditore" (anglisht daysailer).

Vënia në lëvizje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varka me vela vihet në lëvizje përmes dy forcave: rezistenca dhe trysnia e erës.

Terminologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Materialet e ndërtimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pajisjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sailing yachts – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale