Veere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Veere (kthjellim).
Veere
—  komuna  
stema_figura
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Zelanda – stema Zelanda
Kryeqëndra Domburg
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:51°32′48.99″ Veri 3°32′25″ Lindje 51.546944, 3.540277851°32′48.99″ Veri 3°32′25″ Lindje 51.546944, 3.5402778
Sipërfaqja 207,09 km2
Popullsia 21.953 banorë 2011
Dendësia 106,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0118
Kodi Postar 4350-4379
Kodi statistikor 0717
Domburg (Hollandë)
Domburg
Veere – harta_foto
www.veere.nl

Veere është një qytet dhe komunë në provincën ZelandaHolandë me sipërfaqe 207.09 km² dhe popullsi 21953 banorë[1]. Domburg është kryeqendra e komunës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Provinca Zelanda