Jump to content

Vejushat e zeza jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vejushja e zezë
Vejushja e zezë
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Fabricius, 1775

L. hesperus Chamberlin & Ivie, 1935

L. variolus Walckenaer, 1837

Vejusha e zezë jugore ose emri shkencor Latrodectus mactans është merimangë që i përket familjes i Theridiidae. Është e konsideruar një nga merimangat më helmuese që eksistojnë.

Origjina e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Quhet vejushe e zezë sepse pas çiftëzimit, ajo vret mashkullin.Femra mund te pjellë pesë deri në nëntë qeska me vezë gjatë një vere dhe secila qeskë mund të përmbajë 100-400 vezë.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është e zezë dhe me një njollë të kuqe, shumë të fortë, në mënyr që të paralejmëroj gjuetarët.ajo eshte nje nder merimangat me helmuese.Ështe shume grabitqare.Ajo zakonisht ushqehet me flutra dhe me insekte

Shtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]