Venera Mustafa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Venera Mustafa (e lindur më 1981) është dizajnere e modës nga Kosova, që jeton dhe vepron në Prishtinë. Në 2010 Venera Mustafa themeloj markën nën emrin e saj veneramustafa, me baze dhe prodhim ne Prishtine Kosove.

Përfundoi studimet ne dizajnin e modes prêt a porter me specializim ne modën e meshkujve ne “ESMOD” Paris, ajo gjithashtu mban diplomën e skulptures nga fakullteti I arteve ne Prishtinë. Puna praktike me Anne Valerie Hash dhe me grupin dinamik Luise & Franck i dha asaj mundesinë për të parë nga afër kompanitë profesionale të modës në Paris. Rruga e drejtoj në Kopenhage në një tjetër kompani por jo si të tjerat Henrik Vibskov, mbi të gjitha një artist i kompletuar. [1]


  1. ^ Osmani, Shengyl (3 janar 2012). "Shop Review: Venera Mustafa" (në anglisht). BalkanInsight.