Ventotenne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në vitet e Luftës II Botërore, shumë intelektualë antifashistë shqiptarë u internuan në ishullin Ventotenne, të cilët, së bashku me shumë të tjerë nga gjithë bota projektuan idenë e Europës së Bashkuar. Pas ndërhyrjes së forcave aleate, të internuarit u kthyen në vendet e tyre. Fatkeqësisht ata që erdhën në Shqipëri patën një fat të tmerrshëm... [1] [2]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Regjia: Petro Lati
  • Skenari: Petro Lati, Uran Butka
  • Fotografia: Arben Çeku
  • Montazhi: Aida Zepishta
  • Zëri: Kristaq Kristo
  • Lexoi Tekstin: Sokol Angjeli
  • Prodhuar nga: TVSH/Albanian Public TV

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 20 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)