Ventura, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ventura, California
City of San Buenaventura
qytet
Ventura, California, viewed from the west
Ventura, California, viewed from the west
Official seal of Ventura, California
Location of Ventura, California
Population
 • Total108.961

Ventura, California (City of San Buenaventura) është një qytet në qarkun Venturashtetit federal California, SHBA. Në Ventura, California jetojnë 108961 banorë ()[3]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 83.124 km2 (32.095 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 11 m (36 ft). [4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "City Council". City of Ventura. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 13 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali (Word) më 21 shkurt 2013. Marrë më 13 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "E-1 Current Population Estimates for Cities, Counties, and the State: January 1, 2013 and 2014". State of California, Department of Finance. maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 13 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ventura". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 3, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ventura, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale