Veprat arkitekturore të Le Corbusier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trashëgimni botërore e mbrojtur nga UNESCO
Veprat arkitekturore të Le Corbusier*

Palace of Assembly Chandigarh 2006.jpg
Pallati i Kuvendeve të Punjab dhe Haryana Chandigarh.
Shteti Argjentina, BelgjikaFranca,
Gjermania, India, Japonia, Zvicra
Lloji Kulturor
Kriteri i, ii, vi
Referime 1321
Rajoni** Azi dhe Oqeani, Evropë dhe Amerikë e Veriut,
Amerikë Latine
Historia e pranimit
Pranimi 2016  Mbledhja e 40të

Veprat arkitekturore të Le Corbusier is located in Earth
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Vendndodhja e vendeve në të gjithë botën
Veprat arkitekturore të Le Corbusier is located in Europe
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Veprat arkitekturore të Le Corbusier
Vendndodhja e vendeve evropiane
* Emri siç është i shkruar në listën e pranimit nga UNESCO.
** Rajonet të klasifikuara sipas UNESCO-s.


Veprat arkitekturore të Le Corbusier, një kontribut i jashtëzakonshëm për Lëvizjen Moderne është një koleksion i 17 vendeve të projektuara nga arkitekti franko-zviceran i njohur si Le Corbusier. Këto vende demonstrojnë se si modernizmi u aplikua për ndërtimin dhe për të treguar gamën globale të një stili dhe një arkitekti.

Lista e vendeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazhi ID Emri Vendndodhja Koordinatat Zona e vendit Zona e ndërmjetme
Villa-laroche-le-corbusier.jpg 1321-001 Maisons La Roche et Jeanneret Francë 48°51′6.696″V 2°15′55.26″L / 48.85186000°V 2.2653500°L / 48.85186000; 2.2653500 0.097 hectare (0.24 acre) 13.644 hectare (33.72 acre)
Cors04.jpg 1321-002 Petite villa au bord du lac Léman fr Zvicër 46°28′6.29″V 6°49′45.61″L / 46.4684139°V 6.8293361°L / 46.4684139; 6.8293361 0.04 hectare (0.099 acre) 5.8 hectare (14 acre)
Cité Frugès, Pessac 01.jpg 1321-003 Cité Frugès Francë 44°47′56.004″V 0°38′52.368″L / 44.79889000°V 0.64788000°L / 44.79889000; 0.64788000 2.179 hectare (5.38 acre) 26.475 hectare (65.42 acre)
Maison-Guitte.jpg 1321-004 Maison Guiete Belgjikë 51°11′1.201″V 4°23′35.7″L / 51.18366694°V 4.393250°L / 51.18366694; 4.393250 0.0103 hectare (0.025 acre) 6.7531 hectare (16.687 acre)
Weissenhof-Luftbild-2004.01.jpg 1321-005 Maisons de la Weissenhof-Siedlung Gjermani 48°47′59.442″V 9°10′39.594″L / 48.79984500°V 9.17766500°L / 48.79984500; 9.17766500 0.1165 hectare (0.288 acre) 33.6213 hectare (83.080 acre)
1321-006 Villa Savoye et loge du jardiner Francë 48°55′27.923″V 2°1′42.038″L / 48.92442306°V 2.02834389°L / 48.92442306; 2.02834389 1.036 hectare (2.56 acre) 155.585 hectare (384.46 acre)
Geneve immeuble Clarte 2011-08-02 13 55 36 PICT3664.JPG 1321-007 Immeuble Clarté Zvicër 46°12′0.576″V 6°9′23.072″L / 46.20016000°V 6.15640889°L / 46.20016000; 6.15640889 0.15 hectare (0.37 acre) 1.8 hectare (4.4 acre)
Immeuble molitor 00.JPG 1321-008 Immeuble locatif à la Porte Molitor Francë 48°50′36.204″V 2°15′4.644″L / 48.84339000°V 2.25129000°L / 48.84339000; 2.25129000 0.032 hectare (0.079 acre) 57.113 hectare (141.13 acre)
Unite d'Habitation, Marseille.jpg 1321-009 Unité d’habitation Marseille Francë 43°15′40.932″V 5°23′46.248″L / 43.26137000°V 5.39618000°L / 43.26137000; 5.39618000 3.648 hectare (9.01 acre) 119.833 hectare (296.11 acre)
1321-010 La Manufacture à Saint-Dié fr Francë 48°17′26.952″V 6°57′0.9″L / 48.29082000°V 6.950250°L / 48.29082000; 6.950250 0.762 hectare (1.88 acre) 64.912 hectare (160.40 acre)
Curutchet.jpg 1321-011 Curutchet House Argjentinë 34°54′40.83″J 57°56′30.57″P / 34.9113417°J 57.9418250°P / -34.9113417; -57.9418250 0.027 hectare (0.067 acre) 6.965 hectare (17.21 acre)
RonchampsBruxelles.jpg 1321-012 Chapelle Notre-Dame-du-Haut de Ronchamp Francë 47°42′16.164″V 6°37′14.808″L / 47.70449000°V 6.62078000°L / 47.70449000; 6.62078000 2.734 hectare (6.76 acre) 239.661 hectare (592.22 acre)
Cabanon Le Corbusier.jpg 1321-013 Cabanon de Le Corbusier Francë 43°45′34.992″V 7°27′48.24″L / 43.75972000°V 7.4634000°L / 43.75972000; 7.4634000 0.198 hectare (0.49 acre) 176.172 hectare (435.33 acre)
Assembly 09.jpg 1321-014 Complexe du Capitole Indi 30°45′27″V 76°48′20″L / 30.75750°V 76.80556°L / 30.75750; 76.80556 66 hectare (160 acre) 195 hectare (480 acre)
Couvent de la Tourette - 7.JPG 1321-015 Couvent Sainte-Marie-de-la-Tourette Francë 45°49′9.826″V 4°37′21″L / 45.81939611°V 4.62250°L / 45.81939611; 4.62250 17.923 hectare (44.29 acre) 99.872 hectare (246.79 acre)
National museum of western art05s3200.jpg 1321-016 Musée National des Beaux-Arts de l’Occident Japoni 35°42′55″V 139°46′33″L / 35.71528°V 139.77583°L / 35.71528; 139.77583 0.93 hectare (2.3 acre) 116.17 hectare (287.1 acre)
1321-017 Maison de la Culture de Firminy Francë 45°23′00″V 4°17′21″L / 45.383288°V 4.289128°L / 45.383288; 4.289128 (Maison de la culture de Firminy-Vert)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]