Jump to content

Vera Karalli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vera Karalli
U lind në(1889-07-27)27 korrik 1889
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Emrat e tjerëVera Alexeyevna Karalli
ProfesioniBalerinë, koreografe dhe aktore e filmave pa zë
Vite aktiviteti1914–1921
Njohur përRolin 'Gizella' në Umirayushchii Lebed (1917)

Vera Alexeyevna Karalli (rusisht: Вера Алексеевна Каралли; 27 korrik 1889 – 16 nëntor 1972) ishte balerinë e njohur ruse, koreografe dhe aktore e filmave pa zë gjatë viteve të para të shekullit të 20-të.

Jeta e hershme dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Vera Kalalli në "Krizantemy" (1914)
Kartëpostalja e viteve 1910

E lindur në Moskë, Karalli diplomoi në Shkollën e Teatrit e Moskës në vitin 1906 nën drejtimin ruse mësuesit të shquar Aleksandër Gorsky. Karalli ka performuar me Sergei Diaghilev në kompaninë e tij, Ballets Russes në vitin 1909, si dhe 1919 dhe 1920.[1] Ajo u bë një soloiste pas dy vitesh në Teatrin Bolshoi dhe u bë balerinë në vitin 1915. Karalli shpesh ka pasur partner balerinin Mikhail Mordkin.

Vdekja e Rasputin-it

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karalli ishte një mësuese e Dukës së Madh Dmitri Pavlovich i Rusisë dhe thuhet se ishte edhe nje bashkë-konspiratore në vrasjen e dhjetorit 1916 të Grigori Rasputin. Ajo ishte gjoja një nga dy gratë e pranishëm në pallatin e Felix Yussupov në natën e vrasjes të Rasputin-it. Tjetra ishte Marianne Pistohlkors. Mashkulli i dyshuar për komplotin, asnjëherë publikisht nuk i identifikoj dy gratë e tjera.[2]

 • A Woman's Revenge (1921)
 • La Nuit du 11 septembre (1919)
 • Мечта и жизнь (Mechta i zhizn) (1918)
 • Набат (Nabat) (1917)
 • Умирающий лебедь (Umirayushchii Lebed) (1917) (English title: The Dying Swan)
 • Король Парижа) (Korol Parizha) (1917) (English release title: The King of Paris)
 • Гриф старого борца (Grif starogo bortsa) (1916)
 • Драконовский контракт (Drakonovskiy kontrakt) (1915)
 • Счастье вечной ночи (Schastye vechnoy nochi) (1915)
 • Любовь статского советника (Lyubov statskogo sovetnika) (1915)
 • Обожжённые крылья (Obozhzhenniye krylya) (1915)
 • Тени греха (Teni grekha) (1915)
 • Наташа Ростова (Natasha Rostova) (1915)
 • Война и мир (Voyna i mir) (1915) (English title: War and Peace)
 • После смерти (Posle smerti) (1915)
 • Хризантемы (Krizantemy) (1914)
 • Сорванец (Sorvanets) (1914)
 • Ты помнишь ли? (Ty pomnish' li?) (1914)
 1. ^ "Andros on Ballet". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2007. Marrë më 6 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Radzinsky, Edvard, The Rasputin File, Doubleday, 2000, pp. 476-77

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]