Vera Zvonareva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vera Zvonareva
Вера Игоревна Звонарёва Kjo është biografia e një tenisti
Vera Zvonareva Вера Игоревна Звонарёва
Vera Zvonareva
Вера Игоревна Звонарёва
Kombësia Rusia Rusia
Datëlindja 7 shtator 1984
Vendlindja Moskë, Bashkimi Sovjetik (tani Rusi)
Rezidenca Moskë, Rusi
Gjatësia 1.70 m (5 ft 7 in)
Pesha 59 kg (130 lb; 9.3 st)
Fillimi i karrierës shtator 2000
Vlera në para $13,225,072
I vetëm
Fitore/humbje 464–219
Tituj 12 WTA, 2 ITF
Renditja më e lartë Vendi 2-të (25 tetor 2010)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open SF (2009, 2011)
French Open QF (2003)
Wimbledon F (2010)
US Open F (2010)
Në çift
Fitore/humbje 167–109
Tituj 6 WTA, 0 ITF
Renditja më e lartë Vendi 9-të (8 gusht 2005)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open W (2012)
French Open QF (2006)
Wimbledon F (2010)
US Open W (2006)

Freskimi i fundit: 13 gusht 2012.

Vera Zvonareva (rusisht: Вера Игоревна Звонарёва; ka lindur më 7 shtator 1984, në Moskë) është teniste ruse, ish Raketa № 2 e botës në lojë individuale. Medaliste bronzi në Lojrat Olimpike të vitit 2008. Katër-herë fituese e turneut “Grand Slam” (dy në çifte, dy në dyshe të përziera). Tri herë finaliste e turneut “Grand Slam” (dy në lojë individuale, një në çift). Fituese e 12 turneve WTA në lojë individuale dhe gjashtë turneve në dyshe. Dy herë fituese e Kupës së Federatës (viti 2004, viti 2008) në përbërjen e ekipit kombëtar të Rusisë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Yjet olimpikë të Rusisë Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine, Zëri i Rusisë