Verner Dalskov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Verner Dalskov
Kryetar i Komunës Odense
1973 – 1993
Paraardhësi: Holger Larsen
Pasardhësi: Anker Boye
Të dhënat personale
Lindi më: 1 janar 1932
Lindi në: Allested-Vejle, Danimarkë
Vdiq më: 31 gusht 2017

'Verner Dalskov (1 janar 1932 - 31 gusht 2017)[1] ishte kryetar i Komunës Odense nga viti 1973 deri më 1993.

Ai filloi karrierën politike në vitin 1957 kur Dalskov u bë kryetar i Rinisë i Demokratëve Socialistë. Në vitin 1973, ai u bë kryetar i komunës. Në vitin 1993, ai dha dorëheqjen dhe e dorëzoi postin e kryetarit të komunës për gënjeshtaren e partisë Anker Boye.

Dlaskov u pikturua nga Kurt Trampedach.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]