Vetura e policisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përgjuesi i Policisë Ford Crown Victoria i përdorur nga Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit.

Një automobil i policisë është një mjet tokësor i përdorur nga policia dhe forcat e rendit për transportin gjatë patrullimit dhe përgjigjet ndaj thirrjeve për shërbim. Një lloj automjeti i urgjencës, makinat e policisë përdoren nga oficerët e policisë për të patrulluar një rrahje, për të arritur shpejt në skenat e incidentit dhe për të transportuar dhe ndaluar përkohësisht të dyshuarit, të gjitha duke vendosur një prani policore dhe duke siguruar parandalimin e dukshëm të krimit.

Makinat e policisë janë tradicionalisht sedan, megjithëse SUV-të, crossovers, stacion vagonët, hatchback-ët, kamionët, furgonët, kamionët, automjetet jashtë rrugës dhe madje edhe makinat e performancës janë përdorur si në role standarde patrullimi ashtu edhe në aplikacione të specializuara. Shumica e makinave të policisë janë modele ekzistuese automjetesh të shitura në tregun civil që mund të jenë ose jo variante të modifikuara të modeleve të tyre origjinale (siç është Ford Crown Victoria Police Interceptor që është një variant i Ford Crown Victoria); disa shembuj të ndërtuar me qëllim përfshijnë Carbon Motors E7 të anuluar dhe automjetin e blinduar Lenco BearCat.

Makinat e policisë zakonisht përmbajnë pajisje komunikimi, armatime të lëshuara dhe një sërë pajisjesh, me drita emergjence, një sirenë dhe shenja me ngjyra për të dalluar automjetin si një makinë policie.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]