Viçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viçi dhe lopa

Viç, viçi (shumës:viçat), quhet i vogli i lopës, pjella e lopës deri në një vit. Viç mashkull (femër). Viç quhet edhe i vogli apo pjella e drerit ose e disa kafshëve të tjera deri në një vit. Viçi i drerit (i antilopës), etj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]